Singapur Sokaklarında Akıllı LED Aydınlatma Dönüşümü Başladı

Dünya çapındaki LED sokak aydınlatması dönüşümüne Singapur da ayak uydurdu. Uzaktan kontrollü LED aydınlatma üniteleri sayesinde, hava koşullarına göre aydınlatma derecesi tek merkezden ayarlanabilecek ve en az %25 enerji tasarrufu sağlanılacağı düşünülüyor.

Singapur Sokaklarında Akıllı LED Aydınlatma Dönüşümü Başladı
31.01.2017
177
A+
A-

Singapur, enerji tasarrufu sağlamak ve bakım, işgücü maliyetlerini azaltmak amacıyla şehirdeki tüm yollardaki aydınlatma ünitelerini, 2022 yılına kadar uzaktan kumanda ve izleme sistemine (RCMS) sahip enerji tasarruflu LED aydınlatmaya dönüştürecek.

2013’ten bu yana ilgili Kara Ulaştırma Kurumu (LTA) projeyi uygulamaya başlamıştı ve artık adanın dört bir yanındaki tüm sokak lambalarını LED aydınlatmaya dönüştürüyor. LTA, mevcut zamanlayıcı tabanlı sokak aydınlatma sistemlerini RCMS ile değiştirecek. Bu sistem hava değişimlerine karşı daha duyarlı olacak.

Enerji Tüketiminin %25 Oranında Azaltılması

LTA, 2010’dan 2013’e kadar belirli yollarda orta güçlü ve yüksek güçlü LED aydınlatmaları için denemeler de gerçekleştirdi. Bu çalışmalar, LED sokak lambalarının mevcut sokak lambalarından %25 enerji tasarruflu olduğunu gösterdi. LTA, 2013 yılından bugüne kadar 4.000 LED sokak lambası taktı, şimdi ise kalan 25.000 sokak lambasını LED sokak lambaları ile değiştirme ihalelerine çıkacak ve 2022’ye kadar 25.000 LED sokak aydınlatmasının tamamlanmasını istiyor.

Akıllı LED Aydınlatma Sistemleri

Şu anda, zamanlayıcı tabanlı sokak aydınlatma sistemleri, her sezonun önceden programlanmış gündoğumu ve günbatımı zamanlamaları uyarınca çalışır. Ancak RCMS, sokak lambalarını havaya daha duyarlı yapacak. Bu sistem, çeşitli sokak aydınlatma ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde sokak lambalarını uzaktan açıp kapatmaya yardımcı olacak. RCMS, arızaları otomatik olarak algılayabilecek ve yetkilileri uyarabilecek, bu sayede LTA’ya nokta atışlı ve daha verimli bir bakım düzeni uygulamasına da yardımcı olacaktır.

BizLED

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.