Almanya, Böcekleri Korumak İçin Geceleri Işıkları Karartmayı Planlıyor

Almanya, böcek popülasyonundaki dramatik düşüşle mücadele etme girişiminin bir parçası olarak projektör aydınlatmayı yılın büyük bölümü boyunca alacakaranlıktan itibaren yasaklamayı planlıyor. AFP’ye göre bu yasa tasarısında, ülkenin Çevre Bakanlığı, spot ışıklarının kısmen yasaklanmasından doğal yaşam alanlarının daha fazla korunmasına kadar, böcekleri korumak için bir dizi yeni önlem hazırladı.

Almanya, Böcekleri Korumak İçin Geceleri Işıkları Karartmayı Planlıyor
08.10.2020
381
A+
A-

Almanya, böcek popülasyonundaki dramatik düşüşle mücadele etme girişiminin bir parçası olarak projektör aydınlatmayı yılın büyük bölümü boyunca alacakaranlıktan itibaren yasaklamayı planlıyor.

AFP’ye göre bu yasa tasarısında, ülkenin Çevre Bakanlığı, spot ışıklarının kısmen yasaklanmasından doğal yaşam alanlarının daha fazla korunmasına kadar, böcekleri korumak için bir dizi yeni önlem hazırladı.

Bakanlığın Ekim ayına kadar kabine onayı almayı umduğu yasa tasarısında, “Böcekler ekosistemde önemli bir rol oynuyor ancak Almanya’da sayıları ve çeşitliliği son yıllarda ciddi şekilde azaldı.” deniyor.

Yasada ileri sürülen değişiklikler, hem aydınlatma hem de böcek ilacı kullanımı üzerinde daha sıkı denetimleri içeriyor.

Açık havada böceklere yönelik ışık tuzakları yasaklanacak, projektör ve gökyüzü spotları ise yılın on ayı boyunca gün batımından şafağa kadar kullanılamayacak.

Taslak, ayrıca, yeni sokak lambaları ve diğer dış mekân aydınlatmasının bitkiler, böcekler ve diğer hayvanlar üzerindeki etkiyi en aza indirecek şekilde kurulmasını talep ediyor.

Milli parklarda ve ana su kütlelerinin beş ila on metre yakınında yabani ot öldürücü ve böcek ilaçlarının kullanımı yasaklanırken meyve bahçeleri ve kuru taş duvarlar böcekler için doğal yaşam alanları olarak korunacak.

Önerilen reformlar, çevre aktivistlerinin artan baskısıyla Alman hükümetinin geçen Eylül ayında açıkladığı daha genel Böcekleri Koruma Eylem Planı‘nın bir parçası.

World Wildlife Fund (WWF) Almanya şubesi direktörü Rolf Sommer, “Böceklerin azalmasını sadece üstün körü önlemlerle durduramayız.” diyor.

Çevre Bakanlığı’nın önerilerinin böcekleri daha fazla korumak için bir başlangıç olduğunu ancak pestisit düzenlemeleriyle ilgili daha fazla reforma ihtiyaç duyulduğunu da sözlerine ekliyor.

Almanya, geçen yıl böcekleri koruma çabalarıyla defalarca manşetlere çıkmıştı.

Geçen Nisan ayında, arılar için daha fazla koruma çağrısında bulunan ve çılgınca popüler olan bir dilekçe Bavyera Eyalet Hükümeti’ni hazırlıksız yakaladı.

Eyalet, dilekçeyi referanduma koymak yerine birkaç ay içinde 1,75 milyon kişi imzaladıktan sonra doğrudan yasalaştırdı.

Bu yılın başlarında elektrikli otomobil devi Tesla, karınca kolonilerinin Berlin dışındaki yeni giga fabrikasının şantiyesinden uzağa taşınması nedeniyle inşaatta gecikmeler yaşamıştı.

Yahoo News (Haber Kaynağı), PLD Türkiye (Çeviri)

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.