Helsinki’de Renk Sıcaklığı Gün Boyunca Değişen Sokak Lambaları Devreye Alındı

Helsinki’de gün boyunca renk sıcaklığı değişen sokak lambalarının ilk serisi uygulandı. Renk sıcaklıkları soğuk 5000K’dan sıcak 3000K’ya kadar değişen kırk beş armatür, Kruunuvurenranta banliyö yolunun 2 km’lik bölümünü bu hafta aydınlatmaya başladı.

Helsinki’de Renk Sıcaklığı Gün Boyunca Değişen Sokak Lambaları Devreye Alındı
23.10.2018
74
A+
A-

Helsinki’de gün boyunca renk sıcaklığı değişen sokak lambalarının ilk serisi uygulandı.

Renk sıcaklıkları soğuk 5000K’dan sıcak 3000K’ya kadar değişen kırk beş armatür, Kruunuvurenranta banliyö yolunun 2 km’lik bölümünü bu hafta aydınlatmaya başladı.

Bir sonraki 1.000 armatür planlandığı gibi önümüzdeki 12 ay içinde devreye girerse projenin, dünyanın en büyük renk ayarlı sokak aydınlatma sistemi olacağına inanılıyor.

Karmaşık bir ışığı kısma sistemini de kapsayan tesisatın ardındaki fikir, uzun kış gecelerinin şehir sakinlerinin duygu durumları üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmak.

Konsept, eski bir petrol limanı arazisi üzerinde süreç içerisinde 10.000 evden oluşacak yeni bir yerleşim alanı için düzenlenen tasarım yarışmasına katılan, Londra merkezli aydınlatma tasarımı ofisi Speirs + Major tarafından hazırlandı.

Öğleden itibaren akşamüstüne kadar soğuk 5000K’ya ayarlı olan ışıklar, akşamın ilk saatlerinde sıcak 3000K’ya dönüşüyor.

Akşamın ilerleyen saatlerinde daha soğuk 4000K olan ışıklar gece saat 23:00’te 5000K oluyor.

Üretici Orangetek, mevcut ürünlerinden biri olan Ignis 2’yi Kruunuvurenranta’ya özel olarak modifiye etti.

Kontrol ve yönetim sistemi, armatürleri biri 3000K biri 5000K olmak üzere iki LED dizisi arasında ayarlıyor.

Üretici firma yetkilisi Nigel Parry, “Beyaz renk değişimi kontrolü mükemmel, gece boyunca aydınlatma rengindeki değişim gözle rahatlıkla fark edilebiliyor. Müşteri sistemden çok memnun fakat gerçek test bu önümüzdeki kış gerçekleşecek. Çevre sakinlerinin yorumlarını merakla bekliyoruz.” diyor.

Ignis 2 C – sirkadiyen aydınlatma armatürü, Kruunuvurenranta için geliştirildi ve şu an Lux Awards 2018’in Exterior Luminaire of the Year (Yılın Dış Mekân Aydınlatma Armatürü) kategorisinin finalist listesinde yer alıyor. Kazananlar 15 Kasım 2018 Perşembe günü akşamı açıklanacak.

PLD Türkiye (Çeviri), Lux Review (Haber Kaynağı)

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.