Rengin Ünver

YTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Yapı Fiziği (Çevre Çözümlemesi ve Denetimi) Bilim Dalı’nda 1987 yılında Yardımcı Doçent, 1990 yılında Doçent unvanı alan Rengin Ünver, 2004 yılından bu yana aynı kurumda Profesör olarak görevini sürdürmektedir.

Rengin Ünver
25.07.2018
848
A+
A-

Rengin Ünver, lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, yüksek lisans eğitimini aynı fakültenin Fiziksel Çevre Kontrolü ve Denetimi Bilim Dalı’nda tamamladı. 1979 yılında bugün Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) olan kurumun Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Yapı Fiziği (Çevre Çözümlemesi ve Denetimi) Bilim Dalı’na asistan olarak katıldı ve 1985 yılında doktora eğitimini gerçekleştirdi.

YTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Yapı Fiziği (Çevre Çözümlemesi ve Denetimi) Bilim Dalı’nda 1987 yılında Yardımcı Doçent, 1990 yılında Doçent unvanı alan Rengin Ünver, 2004 yılından bu yana aynı kurumda Profesör olarak görevini sürdürmektedir. 2007-2012 yılları arasında YTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Başkanlığı yapmış olan Rengin Ünver, ayrıca Kurumunda Erasmus Koordinatörlüğü, AB Ofisi Başkanlığı vb. çeşitli idari görevlerde bulunmuştur.

Rengin Ünver’in Yüksek Lisans tezi “doğal aydınlatma”, doktora tezi “yapıların içinde ışık ve renk” konularına yöneliktir. Rengin Ünver başta “Mimari Aydınlatma” ve “Mimari Renk” olmak üzere Yapı Fiziği Bilim Alanı kapsamına giren konularda uluslararası ve ulusal 241 yayın, 15 araştırma projesi gerçekleştirmiş, 31 Lisansüstü tezi yürütmüş, çalışma alanındaki birçok kongrenin düzenleme ve bilim kurulunda yer almıştır.

1995 yılında kurulan “Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK)” nin kurucu üyelerinden olan ve yönetim kurulunda yer alan Rengin Ünver komitede Saymanlık, Başkanlık gibi değişik görevlerde bulunmuş olup halen ATMK 8. Dönem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevinin yürütmektedir. Rengin Ünver’in değişik kuruluşlarda Mimarlık Akreditasyon Kurulu (MİAK) Yönetim Kurulu, Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) Onur üyeliği gibi çeşitli görevleri ve üyelikleri bulunmaktadır.

Rengin Ünver, ATMK’nin üyesi olarak 1998 yılından bu yana CIE çalışma gruplarından “1. Bölüm-Görme ve Renk (Division 1, Vision and Colour)” e katkı sağlamaktadır. Rengin Ünver ayrıca, Uluslararası Renk Birliği (association Internationale de la Couleur, AIC )’nin kişisel üyesi olarak 2001 yılından itibaren değişik çalışma gruplarında bulunmuş, ülkemiz aydınlatma sektörü için 2014 yılından bu yana gerçekleştirilen ATMK Eğitim Seminerleri’ nin düzenlenmesi ve yürütülmesinde etkin rol almıştır.

Antakya-Hatay doğumlu olan Rengin Ünver, Y. Mimar Lütfü Ünver ile evli ve iki çocuk sahibidir. Rengin Ünver, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi bünyesindeki çalışmalarını aktif olarak sürdürmektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.