Kevork Benlioğlu

1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektronik ve Haberleşme Mühendisi olarak mezun olan Kevork Benlioğlu, özellikle “Acil Aydınlatma” konusunda yaptığı çalışmalar ile uzmanlaşmıştır. 1990 yılında EEC Electronics markasını kullanan Elektronik Cihazlar Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne ortak olarak katılan Kevork Benlioğlu 2018 yılı itibarı ile Genel Müdür olarak görev almaktadır.

Kevork Benlioğlu
13.09.2018
556
A+
A-

1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektronik ve Haberleşme Mühendisi olarak mezun olan Kevork Benlioğlu, özellikle “Acil Aydınlatma” konusunda yaptığı çalışmalar ile uzmanlaşmıştır.

1982-1990 yılları arasında özel sektörde Ar-Ge ve Üretim Mühendisi ve olarak çalışmış, 1985 yılında Kayseri Hava İkmal Bakım Merkezi’nde tamamladığı askerlik dönemi sırasında Erciyes Üniversitesi’nde Endüstriyel Elektronik dersleri de vermiştir.

1990 yılında EEC Electronics markasını kullanan Elektronik Cihazlar Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne ortak olarak katılan Kevork Benlioğlu 2018 yılı itibarı ile Genel Müdür olarak görev almaktadır. EEC Electronics bünyesinde aydınlatma ve elektronik cihazlar tasarımı konularında onlarca Ar-Ge çalışmasında bulunmuş olup muhtelif patent, faydalı model ve tasarım tescil belgeleri bulunmaktadır. Birçok kitap, makale ve bildirileri yayınlanmıştır. 2000’li yıllarda başlatılan ihracat çalışmaları sayesinde bugün EEC Electronics’i global markaların birçoğuna ürün satan ve aydınlatma sektörü ihracatında ilk 25 arasında yer alan bir işletme olmasını sağlamıştır.

Acil aydınlatma armatürleri, lamba sürücüleri, besleme ve akü şarj sistemleri, lineer ve smps güç kaynakları, halojen, floresan ve LED lambalı aydınlatma cihazları, LED tabanlı ürünler, yangın alarm dedektörleri, yanıcı ve patlayıcı gaz dedektörleri, yangın kontrol ve söndürme kontrol panelleri, güvenlik panelleri, yangın ve güvenlik sistemleri, cctv besleme üniteleri, kartlı kapı giriş sistemleri, endüktif ve kapasitif yaklaşma sensörleri, motor kontrol devreleri, otomasyona yönelik izleme ve kontrol panoları, telsiz iletişim, mimik paneller, muhtelif endüstriyel elektronik ürünleri tasarımı ve standartlara uyum çalışmalarını yürütmüştür. Harici test kuruluşlarının elektrik, elektronik, fotometri, performans, fonksiyon test, anormal çalışma-arıza, can güvenliği, çevre, EMC, akustik, yanma vb. test çalışmalarında yer almıştır.

1997 yılından beri faaliyet gösteren AGİD – Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği’nin kurucu üyesi olan Kevork Benlioğlu, 2012 yılına kadar muhtelif dönemlerde Yönetim Kurulu Üyesi, 2012-2015 döneminde ise Başkan Yardımcısı olarak görev almış olup, içinde bulunduğumuz 2018-2020 döneminde de Başkan Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

2013 yılından itibaren ATMK – Aydınlatma Türk Milli Komitesi’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almaktadır.

2015 yılından itibaren TÜRKAK Türkiye Akreditasyon Kurumu’nda ISO 17025 Standardı çerçevesinde Aydınlatma Laboratuvarları‘nın yeterliliği konusunda Teknik Uzman olarak görev almaktadır.

Elektrik ve Elektronik Sanayi ile ilgili mevzuatın uygulanması konusunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2004 yılında Resmi Gazete‘de yayınlanarak oluşturulmuş olan ELTEKElektrik ve Elektronik Sanayi Teknik Komitesi’nde 2013 yılından itibaren Aydınlatma Sektörü Temsilcisi olarak görev almaktadır.

Aydınlatma Sektöründe yaygın olarak kullanılan otomasyon sistemlerinden birisi olan DALIDigital Addressable Lighting Interface ile ilgili uluslararası DiiADigital Illumination Interface Alliance Derneği ile TÜYAKTürkiye Yangından Korunma Vakfı Acil Aydınlatma Komisyonu, ETMDElektrik Tesisat Mühendisleri Derneği, TAPTaşınabilir Pil İthalatçıları Derneği üyesidir.

TÜYAK – Türkiye Yangından Korunma Derneği’nin isteği üzerine 2005 yılında Acil Aydınlatma Kılavuzu’nu hazırlamış, 2015 yılında yenilediği kitabın ikinci baskısı yapılmıştır.

1997 depremi sonrası yayınlanan “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” ile 2014 yılında ISOİstanbul Sanayi Odası tarafından yayınlanan ve Aydınlatma Sektörünü de kapsayan “Elektrikli Teçhizat İmalat Sanayi Sektör Raporu” adlı kitabın hazırlanmasında katkılarda bulunmuştur.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.