Mehmet Reşit Göğüş

1955 yılında dünyaya gelen Mehmet Reşit Göğüş, lise öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde tamamladı. 1975 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nden mezun oldu. Göğüş, 1982 yılında İstanbul’da ticaret hayatına atılarak, Pelsan Aydınlatma Sanayi Şirketini kurdu.

Mehmet Reşit Göğüş
04.08.2018
1.322
A+
A-

1955 yılında dünyaya gelen Mehmet Reşit Göğüş, lise öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde tamamladı. 1975 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nden mezun oldu.

Mehmet Reşit Göğüş, 19751982 yıllarında Van Alpaslan Öğretmen Okulu ve Atatürk Lisesi’nde öğretmenlik ve idarecilik yaptı. 19741987 yıllarında ise basketbol, hentbol hakemliği yaptı.

Göğüş1982 yılında İstanbul’da ticaret hayatına atılarak, Pelsan Aydınlatma Sanayi Şirketini kurdu. Aydınlatma armatürleri alım satımı ile başlayan çalışmalar üretim ile taçlandı.

Bugün Pelsan Aydınlatma, 450 çalışanı ile sektörde en fazla istihdam yaratan, 65 ülkeye yaptığı ihracat ile ülke ekonomisine katkı sağlayan, Türkiye’nin 60 ilindeki bayi ağı, zincir mağazalar, proje firmaları, ihaleler yolu ile ürünlerini farklı kanallardaki tüketici ile buluşturan bir firma. Pelsan bugün için yarın için değil, önümüzdeki 10 yıl için yatırımlar yapmaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde kurduğu Aydınlatma Laboratuvarları bunun en önemli örneklerinden biridir. Bu çalışmalarla Elektrik-Elektronik Fakültesi’nde okuyan mühendis adaylarının aydınlatma armatürlerini daha yakından tanıyarak mezun olmaları, okurken aydınlatma konusunda farkındalık kazanmaları hedeflenmiştir.

İstanbul’da 20 yıl Gaziantepliler Derneği yönetim kurulunda görev alan Göğüş, 20042008 yıllarında ise 4 yıl dernek başkanlığı yaptı. Aynı zamanda Mutfak Dostları Derneği’nin üyesi olan Göğüş, Gaziantep yemek kültürünün sonraki kuşaklara aktarılması ve tanıtılmasında aktif rol oynamaktadır. Bu amaçla doğup büyüdüğü evi Gaziantep Belediyesi’ne bağışlayarak, Gaziantep Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi’nin açılmasını sağlamıştır.

Çiğdem Göğüş ile evli olan Mehmet Reşit Göğüş’ün, Yurdem ve Yiğit isminde iki çocuğu vardır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.