LED ve OLED Arasındaki Farklar Nelerdir?

OLED (Organik LED), LED gibi katı hal aydınlatma (SSL) teknolojisidir. OLED, iki elektrot arasına sıkıştırılmış karbon bazlı ince organik katmanlardan oluştur. LED‘ler ise farklı tipte ağır metallerden (arsenik, galyum, indiyum) yapılır.

LED ve OLED Arasındaki Farklar Nelerdir?
08.07.2020
678
A+
A-

LED, Light Emitting Diode (Işık Yayan Diyot) kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. OLED ise Organic Light Emitting Diode (Organik Işık Yayan Diyot) kelimelerinin kısaltmasıdır.

Adından da anlaşılacağı üzere OLED‘ler ile LED‘ler arasındaki en büyük fark OLED’lerde organik maddelerin kullanılmasıdır.

OLED (Organik LED), LED gibi katı hal aydınlatma (SSL) teknolojisidir.

OLED, iki elektrot arasına sıkıştırılmış karbon bazlı ince organik katmanlardan oluştur. LED‘ler ise farklı tipte ağır metallerden (arsenik, galyum, indiyum) yapılır. OLED‘ler çoğunlukla organik malzemelerden oluşur, bu da onları kolayca geri dönüştürülebilen çevre dostu bir ışık kaynağı haline getirir.

OLED‘ler geniş alana dağılan yumuşak ışık kaynaklarıdır. LED‘ler ise noktasal ve yüksek yoğunluklu ışık üretir.

OLED‘ler ultraviyole ışın yaymaz. LED‘ler ise çok sınırlı miktarda ultraviyole radyasyonu üretir.

OLED teknolojisine olan ilginin en büyük sebebi esnek yapıda olmalarıdır. OLED panelleri kağıt gibi incedir ve hemen hemen her şekilde bükülebilir.

OLED‘ler LED’lerden daha az ısı üretir. Bu sayede ürün tasarımında soğutucu ihtiyacını ortadan kaldırır.

OLED‘ler LED’lerden çok daha pahalıdır. Fiyat etiketi, OLED’lerin yaygınlaşmasını önleyen en önemli etkendir.

OLED‘ler 100 lm/W etkinlik değerine ulaşabilirken LED‘ler 200 lm/W seviyesini geçebilmektedir. Bu da LED’leri daha verimli ışık kaynağı haline getirmektedir.

LED‘ler 100.000 saate kadar ömür sunabilirken, OLED‘lerin ekonomik ömrü 30.000-40.000 saat ile sınırlıdır. Diğer bir deyişle LED’ler daha uzun ömürlüdür.

Ev kullanıcıları için LED aydınlatma uygun fiyatlı bir seçenektir ve bu sebeple yaygın olarak kullanılmaktadır. Daha fazla şirket OLED teknolojisine yatırım yaptıkça OLED, LED’lerle gerçekten rekabet edebilir. Aydınlatma projelerinde LED‘in şuan için ideal seçim olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.