TRIZ Nedir?

TRIZ, küresel patent literatüründeki buluş kalıplarının incelenmesinden türetilen bir problem çözme, analiz ve tahmin aracıdır. TRIZ, açık düşünme ve yenilikçi fikirlerin üretilmesine olanak tanıyan, problemleri anlamak ve çözmek için sistematik bir yaklaşımdır.

TRIZ Nedir?
03.06.2020
3.233
A+
A-

TRIZ, küresel patent literatüründeki buluş kalıplarının incelenmesinden türetilen bir problem çözme, analiz ve tahmin aracıdır. TRIZ, açık düşünme ve yenilikçi fikirlerin üretilmesine olanak tanıyan, problemleri anlamak ve çözmek için sistematik bir yaklaşımdır.

TRIZ, Rusça “теория решения изобретательских задач” kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır ve dilimizde “Yaratıcı Problem Çözme Teorisi” anlamına gelmektedir.

TRIZ, 1949 yılında Genrich Saulovich Altshuller ve meslektaşları tarafından 3 milyondan fazla patentin incelenmesi sonucu geliştirilmiştir. Yöntemin ilk düzenlemesi yaklaşık 200 bin patenti kapsıyordu. Bunların sadece beşte biri yaratıcı veya yenilikçi çözümleri içeriyordu. Diğerleri yalnızca basit geliştirmelerdi.

TRIZ‘e göre evrensel yaratıcılık ilkeleri yeniliğin temelini oluşturmaktadır. TRIZ bu ilkeleri belirler, kodlar ve bunları yaratıcı süreci daha öngörülebilir kılmak için kullanır. Başka bir deyişle, karşılaştığınız sorun ne olursa olsun, birileri, bir yerlerde zaten çözmüştür. Yaratıcı problem çözme, bu çözümü bulmayı ve probleminize uyarlamayı içerir.

TRIZ en çok ürün geliştirme, tasarım mühendisliği ve süreç yönetimi gibi roller için yararlıdır. Örneğin, Altı Sigma kalite iyileştirme süreçleri genellikle TRIZ’i kullanır.

Geleneksel problem çözme araçları problem tanımı, problem analizi, değerlendirme ve uygulama için güçlüdür. Ancak fikir geliştirme için zayıf kalmaktadır. TRIZ, bu zayıflığı gidermekte fikir ve konsept geliştirme aşaması dahil tüm süreçleri güçlendirmektedir.

TRIZ, inovatif çözümler için kişisel, şirket ve endüstri genelindeki bilginin üzerinde bir etkiye sahiptir. HP, BMW, GE, Electrolux, Rolls-Royce, Renault, Siemens, Sharp, Kodak, Motorola gibi dünyaca ünlü pek çok kuruluş TRIZ‘i kullanmaktadır.

Birçok etken nedeniyle insanların yirmili, otuzlu yaşlardan sonra yaratıcılığı düşüş gösterir. TRIZ aracı bu yaratıcılığı yeniden geri kazanmak için son derece etkilidir.

Beyin fırtınası ve yanal düşünme gibi yöntemler gelişi güzel fikir toplanması üzerine kurulmuştur. Ancak TRIZ, bunların aksine mantığa ve verilere dayalı algoritmik yaklaşımları kullanır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.