Off-Grid ve On-Grid Güneş Enerji Sistemi Arasındaki Fark Nedir?

Şebekeden bağımsız güneş enerji sistemi (off-grid), enerjiyi depolamak için aküye ihtiyaç duyar, yerel şebekeye bağlı değildir ve kendi kendine yeterlidir. Şebekeye bağlı güneş enerjisi sistemi (on-grid), elektrik şebekesine bağlıdır ve bu nedenle aküye ihtiyaç duymaz. Off-grid ve on-grid güneş enerji sistemi arasındaki temel fark budur.

Off-Grid ve On-Grid Güneş Enerji Sistemi Arasındaki Fark Nedir?
14.06.2022
7.206
A+
A-

Güneş enerjisi sistemleri, güneş enerjisini fotovoltaik hücreler aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştürmek için kullanılır. Bir güneş enerjisi sistemi, temel birkaç bileşenden ve gereksinimlere bağlı olarak ek bileşenlerden oluşur.

Şebekeden bağımsız güneş enerji sistemi (off-grid), enerjiyi depolamak için aküye ihtiyaç duyar, yerel şebekeye bağlı değildir ve kendi kendine yeterlidir. Şebekeye bağlı güneş enerjisi sistemi (on-grid), elektrik şebekesine bağlıdır ve bu nedenle aküye ihtiyaç duymaz. İhtiyaç duyduğunda şebekeden güç alabilir ya da fazla enerjiyi şebekeye yönlendirebilir. Off-grid ve on-grid güneş enerji sistemi arasındaki temel fark budur.

Off-grid güneş enerji sistemi, güneşe ve pillerde depolanan enerjiye bağımlıdır. Bu tür sistemlerde güneş parlarken ve güneş panelleri elektrik üretirken enerjiyi kullanmak mümkündür. Buna ek olarak, güneş panelleri tarafından üretilen elektrik enerjisi, pillerde depolanarak güneşin olmadığı zamanlarda da enerji kullanılabilir.

Şebekeden bağımsız bir sistemde, ihtiyaç olduğunda ekstra elektriğe erişim yoktur. Bu tür sistemlerde bir akü ya da enerji depolamak için başka bir araç yoksa, bulutlu havalarda daha az elektrik enerjisi olacak ve geceleri hiç elektrik olmayacaktır.

On-grid güneş enerji sistemi, yerel elektrik şebekesine bağlı ancak tamamen bağımlı ya da tamamen bağımsız olmayan sistemdir. Bu tür sistemlerde yetersiz güç üretildiğinde şebekeden elektrik çekilebilir. Benzer şekilde, üretilen fazla güç şebekeye gönderilebilir.

Şebekeye bağlı bir sistemde, güneş panelleri yeterli enerjiyi üretmediğinde elektrik gereksinimi karşılamak için bir pil ya da jeneratöre ihtiyaç yoktur. Bu nedenle konut ve ticari ihtiyaçlar için en yaygın güneş enerjisi sistemidir.

Güneş enerjisi sisteminde sistemin boyutuna, kullanımına ve hava koşullarına bağlı olarak ihtiyaç duyulandan fazla elektrik üretilen zamanlar olabilir. Off-grid sistemlerde, sisteme bağlı piller vardır ve fazla elektriğin depolanmasını sağlar. Depolanan elektrik enerjisi, geceleri ve sistem yeterli elektrik üretemiyorken kesintisiz elektrik sağlamak için kullanılır. On-grid sistemlerde ise üretilen fazla elektrik, bir elektrik sayacı üzerinden ölçülerek şebekeye iletilir. Bu şekilde bir gelir elde etmek mümkündür.

Şebekedeki bir elektrik kesintisi, şebekeden tamamen bağımsız çalışan off-grid sistemi etkilemeyecektir. On-grid sistem ise şebekeye bağlıdır ve şebekedeki gücün kesilmesi durumunda elektriğe erişim mümkün olmayacaktır.

Off-grid ve on-grid sistemlerin artıları ve eksileri vardır. Hiçbir sistem diğerinden daha iyi değildir. Belirli durumlarda şebekeye bağlı bir sistem en iyisi olurken, başka bir durumda şebekeden bağımsız sistem daha iyi bir seçenek olabilir. Her şey uygulama türüne, yerine ve enerji kullanımına bağlıdır.

Kaynak: What Is the Difference Between Off-Grid and On-Grid Solar Energy?

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.