LED TV ve LCD TV Arasındaki Farklar Nelerdir?

LCD, likit kristal ekran anlamına gelir. LED ise ışık yayan diyot demektir. Teknik olarak hem LCD TV’ler hem de LED TV’ler aslında likit kristal ekranlardır. Her iki televizyonda da aynı temel teknoloji kullanılmıştır. İkisi arasındaki temel fark, LCD TV’lerde arka aydınlatma için floresan ışıkları (CCFL) kullanılırken, LED TV’lerde daha yeni teknoloji olan LED’ler kullanılır.

LED TV ve LCD TV Arasındaki Farklar Nelerdir?
16.03.2022
10.307
A+
A-

LCD, likit kristal ekran anlamına gelir. LED ise ışık yayan diyot demektir. Teknik olarak hem LCD TV’ler hem de LED TV’ler aslında likit kristal ekranlardır. Her iki televizyonda da aynı temel teknoloji kullanılmıştır.

İkisi arasındaki temel fark, LCD TV‘lerde arka aydınlatma için floresan ışıkları (CCFL) kullanılırken, LED TV‘lerde daha yeni teknoloji olan LED‘ler kullanılır.

LED TV’ler ekranı aydınlatma tekniğine göre üçe ayrılmaktadır. Bunlar; kenardan LED aydınlatmalı, dinamik RGB LED aydınlatmalı ve tam dizi LED aydınlatmalı modellerdir. Bunlar arasında en yaygın kullanılanı, LED’lerin ekran kenarlarına yerleştirildiği ve ışığın ekran arkasına eşit olarak yayılması için özel bir panel kullanılan kenardan LED aydınlatmalı modeldir.

LCD TV’ler de benzer şekilde üçe ayrılmaktadır. Bunlar; düz ekran LCD’ler, önden projeksiyonlu LCD’ler ve arkadan projeksiyonlu LCD’lerdir.

LED TV, bilinenin aksine çok sayıda LED’den oluşan bir LED ekran değildir. Bu yüzden LED TV’leri LED aydınlatmalı LCD televizyon olarak adlandırmak daha doğru olacaktır.

LED TV, daha az güç tüketir, daha iyi kontrasta sahiptir ve daha ince yapıdadır. LED TV’ler LCD TV’lere göre daha canlı ve daha kaliteli görüntü sağlayabilir.

LED TV’lerin daha iyi görüntü kalitesine sahip olmasının iki sebebi vardır. Birincisi, LED’ler farklı renklerde ışık üretebilir. Bu sayede daha gerçekçi ve keskin renkte görüntü elde edilebilir. İkincisi ise LED’lerin dim (karartma) edilebilmesidir. LED’lerin parlaklığının kontrol edilmesi, görüntünün daha gerçekçi bir siyahla yansıtılmasını sağlar.

LED TV’ler, standart LCD TV’lere göre daha iyi görüş açısına sahiptir.

LED TV’lerin içinde kullanılan LED çipleri, LCD TV’lerde kullanılan floresan lambalardan daha az güç tüketir. LED TV’ler, LCD TV’lere göre yüzde 20-30 daha az güç tüketir. Bu da televizyonu uzun süre açık tutanlar için daha düşük elektrik faturası anlamına gelmektedir.

LED TV’ler geleneksel LCD TV’lere göre daha yüksek fiyatla satışa sunulmaktadır. Buna karşın LED TV’lerin kullanım ömrü, LCD TV’lere göre daha yüksektir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.