LED’ler Nasıl Beyaz Işık Üretir?

LED’lerle beyaz ışık üretmenin iki yöntemi vardır. Bunlardan birincisi RGB yöntemi diğeri ise fosfor yöntemidir. Aydınlatma endüstrisinde yaygın olarak kullanılan seçenek ise fosfor yöntemidir. Fosfor yönteminde mavi renkli LED çipi, sarı renkli fosforla kaplanarak beyaz ışık yayan LED paketi elde edilir.

LED’ler Nasıl Beyaz Işık Üretir?
29.10.2021
2.453
A+
A-

LED’lerle beyaz ışık üretmenin iki yöntemi vardır. Bunlardan birincisi RGB yöntemi diğeri ise fosfor yöntemidir. Aydınlatma endüstrisinde yaygın olarak kullanılan seçenek ise fosfor yöntemidir.

RGB yönteminde basit olarak, kırmızı, yeşil ve mavi renkli ışıkların uygun oranda karışımı ile beyaz ışık elde edilir.

Fosfor yönteminde ise mavi renkli LED çipi, sarı renkli fosforla kaplanarak beyaz ışık yayan LED paketi elde edilir. LED çipinin ürettiği mavi ışık, sarı renkli fosfor tabakasından geçerek mavi ve sarı renkli foton kombinasyonuyla beyaz ışık ortaya çıkar.

Beyaz ışık elde etmek için kullanılan fosfor yöntemi, RGB yönteminden daha verimlidir. Ayrıca, renksel geriverim performansı da daha yüksektir.

LED paketinden dışarı çıkan beyaz ışığın renk sıcaklığı, mavi LED’in baskın dalga boyuna ve fosfor kaplamanın yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. LED üreticileri, fosfor tabakasının bileşimini ve kalınlığını değiştirerek farklı renk sıcaklıklarına sahip LED paketleri elde eder. Üretilen bu LED paketleri sıcak beyaz, doğal beyaz, soğuk beyaz gibi renk sıcaklığı gruplarına ayrılarak satışa sunulur.

LED’lerin kullanım süresi boyunca mavi LED çipinin ışık çıktısı zamanla düşebilir ve fosfor tabakada bozulmalar görülebilir. Bu senaryoda renk kayması olarak adlandırılan durum ortaya çıkabilir. Bu durumun önüne geçmek için üretici tarafından belirtilen sürüş akımı ve çalışma sıcaklığı değerlerine dikkat etmek gereklidir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Emin Ertaş dedi ki:

    Peki bu sarı fosforun teknik bir adı varmıdır veya ulaşılabilirmidir

    1. Emre Yılmaz dedi ki:

      Beyaz LED’lerde kullanılan fosfor için Yttrium Aluminum Garnet ya da İtriyum Alüminyum Granat olarak araştırma yapabilirsiniz.