LED Ampul Ne Kadar Elektrik Harcar?

LED ampuller, düşük güç tüketimi ve yüksek ışık çıktısı nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir LED ampul, akkor, halojen ve floresan lambalardan daha az elektrik harcar. Her gün 5 saat boyunca çalıştırılan 10 W’lık bir LED ampul, ayda 1,50 kWh enerji tüketir ve bu da faturaya 2,63 TL tutarında etki eder.

LED Ampul Ne Kadar Elektrik Harcar?
05.01.2023
21.820
A+
A-

LED ampuller, düşük güç tüketimi ve yüksek ışık çıktısı nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir LED ampul, akkor, halojen ve floresan lambalardan daha az elektrik harcar. Diğer bir taraftan bu ampullere göre daha uzun ömür beklentisine sahiptir.

Herhangi bir ampulde olduğu gibi LED ampullerin de bir Watt (W) derecesi vardır. Bu ampulün çalışırken ne kadar güce ihtiyaç duyduğunu gösterir. Piyasada yaygın olarak bulunan LED ampuller 5 ila 30 W arasında bir güce sahiptir.

LED’ler, akkor ampullerin ürettiği ışığın aynısını sağlamak için ortalama olarak yüzde 85 daha az güce ihtiyaç duyar. Bu da daha düşük bir enerji tüketimi anlamına gelir. Örneğin; 8 W’lık bir LED ampul, 60 W’lık bir akkor flamanlı ampul kadar ışık verir.

Enerji tüketimi, Kilowatt saat (kWh) cinsinden ölçülür. Gücü 1 kW (1.000 W) olan bir elektrikli cihaz 1 saat çalıştırıldığında 1 kWh enerji tüketir. Gücü 100 W olan bir cihaz 10 saat çalıştırıldığında da yine 1 kWh enerji harcar. Mesken aboneleri için 1 kWh enerji tüketimi elektrik faturasına tüm vergiler dahil 1,75 TL olarak yansır.

Kilowatt saat cinsinden enerji, watt cinsinden gücün saat cinsinden süreyle çarpılması ve elde edilen sonucun 1.000’e bölünmesiyle bulunur. Enerjiyi kilowatt saat cinsinden hesaplamak için aşağıdaki formül kullanılabilir.

Enerji (kWh) = [Güç (W) x Süre (saat)]/1.000

LED ampulün gücü ve açık kaldığı süre arttıkça enerji tüketimi de aynı oranda artacaktır. Örneğin; 5 W’lık bir LED ampul 10 saat çalıştırıldığında tam olarak 0,05 kWh enerji harcar. 10 W’lık bir LED ampul 5 saat çalıştırıldığında da aynı miktarda enerji tüketir. Bu da mesken aboneleri için güncel elektrik birim fiyatına göre 0,09 TL‘lik bir harcama anlamına gelir.

Her gün 5 saat boyunca çalıştırılan 10 W’lık bir LED ampul, ayda 1,50 kWh enerji tüketir ve bu da faturaya 2,63 TL tutarında etki eder.

LED’ler, ev ve ofis gibi ortamların aydınlatılması için iyi bir seçenektir. Enerji verimliliği ve kullanım ömrü açısından akkor, halojen ve kompakt floresan gibi rakiplerini geride bırakır. Elektrik faturasında önemli miktarda tasarruf sağlar.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.