0 Ohm Direnç Nedir, Ne İşe Yarar?

0 ohm (sıfır ohm) direnç, kısa teller ve saf iletken malzemeler gibi ideal olarak 0 Ω dirence sahip pasif devre elemanıdır. 0 ohm direnç, bir direnç şeklinde paketlenmiş iletken teldir. 0 ohm dirençler, tel sarımlı ve yüzeye monte olmak üzere iki şekilde mevcuttur.

0 Ohm Direnç Nedir, Ne İşe Yarar?
28.05.2021
6.735
A+
A-

0 ohm (sıfır ohm) direnç, kısa teller ve saf iletken malzemeler gibi ideal olarak 0 Ω dirence sahip pasif devre elemanıdır. 0 ohm direnç, bir direnç şeklinde paketlenmiş iletken teldir. 0 ohm dirençler, tel sarımlı ve yüzeye monte olmak üzere iki şekilde mevcuttur.

Tel sarımlı 0 ohm direnç, sıradan bir direnç görünümündedir. Direnç üzerinde yalnızca bir siyah çizgi bulunmaktadır. Bu tek çizgi onu diğer dirençlerden ayırt etmek için yeterlidir.

Yüzeye monte sıfır ohm direnç, diğer yüzeye monte dirençler ile benzer ölçü ve boyutlara sahiptir. Direnç üzerinde tek sıfır (0) ya da üç sıfır (000) yazar.

Modern elektronik devrelerde kablo ya da jumper yerine 0 ohm dirençler kullanılmaktadır. Bunun birden fazla nedeni bulunmaktadır.

Dizgi makineleri ile otomatik yerleştirme

Elektronik devrelerin seri üretiminde diyot, kapasitör, direnç gibi bileşenleri devre kartına yerleştirmek için otomatik dizgi makineleri kullanılır. Devrelerde tel veya jumper yerine 0 ohm direnç kullanılarak bu bileşenlerin de aynı makinede otomatik olarak yerleştirilmesi sağlanır. Devrede 0 ohm direnç kullanılmasaydı başka bir makine yardımıyla ya da manuel olarak tel yerleştirmesi yapılması gerekirdi.

Tek katmanlı PCB tasarımı

Tek katmanlı bir PCB, çift katmanlı PCB’ye göre daha az maliyetlidir. Çift katmanlı PCB’ler ise karmaşık devreleri hayata geçirmek için idealdir. Tek katmanlı PCB’ler, tel veya jumper yardımıyla çift katmanlı PCB’nin sunduğu avantajları sunabilir. Bu kısımda da atlama telleri yerine 0 ohm dirençler kullanılabilir.

Taklitlerin önlenmesi

Elektronik devreler, tersine mühendislik yaklaşımı kullanılarak kopyalanabilir. Tasarımcılar ve üreticiler, kopyalamayı engellemek için devre üzerine diğer dirençlerden ayırt edilemeyecek şekilde işaretsiz 0 ohm dirençler koyar. 0 ohm dirençler, kopyalamayı zorlaştırır ve tamamen engelleyebilir.

Ölçüm noktası

Akımın geçtiği noktalara 0 ohm direç yerleştirmek geliştirme ve test sırasında akımı ölçmek için bir ölçüm noktası sağlar. Bu sayede akımı ölçmek için devre üzerindeki yolları kesme veya diğer bileşenleri sökme gerekliliği ortadan kalkar.

Seri üretimi yapılan devrelerde jumper yerine 0 ohm direnç kullanmak birçok avantaja sahiptir. Diğer bir taraftan hobi amaçlı ve az adetli işlerde 0 ohm dirençleri kullanmak yerine lehim havyası yardımıyla bir tel yerleştirmek çok daha kolaydır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.