Ürüne CE İşareti Koyarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Üreticiler, ürünlerinin üzerine CE işaretini yerleştirerek o ürünün belirli Avrupa direktiflerine uygun olduğunu belirtir. Avrupa’da satılan çoğu ürün için CE işareti zorunludur ve bu nedenle işaret ürünlerin üzerinde veya ambalajlarında sergilenmektedir. Peki ürüne CE işareti yerleştirirken nelere dikkat etmek gerekir?

Ürüne CE İşareti Koyarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
08.07.2019
680
A+
A-

CE işareti, Avrupa uyumlaştırılmasından sonra ürünlere uygulanan resmi uygunluk işaretidirAB üye devletlerinin ulusal mevzuatında bulunmuş ve CE işaretiyle aynı anlama sahip olabilecek tüm diğer zorunlu uygunluk işaretlerinin, ürünlerin yüzeylerinden kaldırılması ve CE işaretiyle değiştirilmesi gerekir.

Üreticinin ticari markası veya bir onaylanmış kuruluşun işareti gibi yasal işaretlerin CE işaretiyle karıştırılamayacağı ölçüde ürünlere yapıştırılmasına izin verilir. Ayrıca, resmi CE işaretlemesinin okunaklılığını ve görünürlüğünü azaltmamalıdır.

Üreticiler üzerine CE işaretini yerleştirerek, ürünlerinin belirli Avrupa direktiflerine uygun olduğunu belirtiyorlar. Avrupa’da satılan çoğu ürün için CE işareti zorunludur ve bu nedenle yüzeylerinde veya ambalajlarında sergilenmelidir. Bunu doğru bir şekilde yapmak için özel yönergeleri izlemeleri gerekir.

Öncelikle, ürünlere CE uygunluk işaretini yapıştırırken, aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi “C” ve “E” harflerinden oluştuğundan emin olmalısınız. CE işaretinin boyutu küçültülsün veya büyütülsün, aşağıdaki şekilde gösterilen oranlara uyulmalıdır. Ayrıca, geçerli Avrupa direktifinde/direktiflerinde aksi belirtilmediği sürece, CE İşaretinin sahip olması gereken minimum yükseklik 5 mm’dir.

CE işaretini ürüne görünür, okunaklı ve kalıcı bir şekilde yapıştırmanın mümkün olmaması durumunda, ambalajında ​​ve tamamlayıcı belgelerde gösterilmesi gerekir.

İkincisi, ürünlere, üreticilere veya ilgili diğer taraflara CE işaretini yapıştırmak için, gerekli tüm uygunluk değerlendirme prosedürlerinin başarıyla tamamlandığından emin olunmalıdır. Genellikle, bu üretim aşamasının sonunda yapılır. Bununla birlikte, bir nedenden dolayı CE işareti ürünün ayrılmaz bir parçasına koyulursa, üreticiler bunu üretim aşamasının herhangi bir aşamasında ekleyebilirler. Buna yalnızca üretici veya onaylanmış kuruluş, ürünün üretim kontrol aşamasında uygunluğunu doğrulayabilirse izin verilir.

CE işareti, yalnızca zeminin uygun olmaması durumunda, ambalajlarda veya tamamlayıcı belgelerde taşınabilir. CE işaretinin farklı yere koyulmasını doğrulamak için üreticilerin aşağıdaki nedenlerden birini belirtmeleri gerekir:

  • Maddeye tutturmak imkansızdır veya ürün patlayıcı niteliktedir.
  • Ürüne koyulmasını engelleyen teknik sorular vardır.
  • İşaretin asgari boyut yeterliliklerini sağlamaması.
  • İşaretin görünür, okunaklı ve silinmez şekilde koyulamaması.

Net kurallar olsa da, CE işaretinin yanlış yapıştırılması ya da kötüye kullanım tespit edilmesi gibi durumlarda, AB’nin üye devletlerinin durumu aşağıdaki yollardan biriyle ele almalarına izin verilir:

  • Üreticiden ürünün uyumluluğunu iade etmesini istenebilir.
  • Ürünü pazara koymakla ilgili olarak kısıtlama veya yasaklamalar.
  • Ürünün piyasadan çekilmesini sağlamak.

Yasaya göre, CE işaretinin anlamı ve grafikleri ile ilgili olarak üçüncü şahısları yanlış yönlendiren markalar eklenmesi yasaktır. CE işareti uygun olmayan bir endüstriyel üründe gösterilmişse, üretici, yapılan hatayı düzeltme yükümlülüğüne sahiptir.

CE işareti hakkında daha fazla bilgi almak ve CE işaretlemesi hizmetine ilişkin fiyat teklifi istemek için CGS Test Merkezi firma sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.