Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Türkiye’nin ilk kelebek müzesi Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’nin, Konya’nın sembolik yapılarından biri olacağı ve turizm potansiyeline katkı sağlaması beklenmektedir. Müze yapısı için kurgulanan aydınlatma tasarımındaki temel kaygı, yapının işlevine göndermeler yapan kelebek formlu mimari biçimlenişin gücünü artırmak olmuştur.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi
08.05.2020
2.716
A+
A-

Philips LED’leri, sağladığı eşsiz aydınlatmayla Konya Tropikal Kelebek Bahçesi‘nin kelebek kanatlarına renk ve desen katıyor. Ziyaretçilere kelebek ve böcekleri kendi yaşam alanlarında daha iyi gözlemleme fırsatı sunuyor.

Türkiye’nin ilk kelebek müzesi Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’nin, Konya‘nın sembolik yapılarından biri olacağı ve turizm potansiyeline katkı sağlaması beklenmektedir.

Konya Selçuklu Belediyesi için tasarlanan müze, kelebek formundan esinlenen mimari kabuğu ile tropikal yaşam koşullarının oluşturulduğu bir iç bahçeye, kelebek ve böceklerin yaşam evrelerinin sergilendiği kapalı mekanlara ve destek mekanlarına sahiptir. Müze yapısı için kurgulanan aydınlatma tasarımındaki temel kaygı, yapının işlevine göndermeler yapan kelebek formlu mimari biçimlenişin gücünü artırmak olmuştur.

Söz konusu mimari formun kelebek kanatlarını andıran amorf biçimlenişini ortaya çıkarmak ve bu form üzerinde dinamik ışık renklerini farklı senaryolarla kullanarak, kelebek kanatlarındaki doğanın sayısız renk ve desen çalışmalarına yönelik çağrışımların yakalanması hedeflenmiştir.

Yapının iç bahçe bölümünü örten saydam mimari kabuğun üzerinde, renk değiştiren Archi Point iColor armatürleri kullanılarak LED noktalarının tüm cepheye yayılması sağlanmıştır. Bu noktaların her birini kontrol ederek değişken algılar oluşturmak ve böylece kelebek kanatlarındaki renk ve desen farklılığı ile benzeşmek mümkün olmaktadır.

Konya-Tropikal-Kelebek-Bahcesi-LED-Aydinlatma-2

Konya-Tropikal-Kelebek-Bahcesi-LED-Aydinlatma-3

Yapının diğer kanadını oluşturan sağır yüzeylerinde ise, yapı çevresine yerleştirilen Color Reach Compact Powercore armatürlerle dinamik ışık senaryoları yaratıp, saydam kanattaki renk geçişleri ile bütünlük sağlanmıştır. Yapının en üstünde yer alan ve her iki kanat üzerine doğru yayılan yarı saydam örtünün de eşsiz ışık oyunlarına katılımını sağlamak için, eğrisel formlu taşıyıcı elemana yerleştirilen Color Blast Powercore armatürler kullanılmıştır.

Konya-Tropikal-Kelebek-Bahcesi-LED-Aydinlatma-4

Proje Ekibi

Müşteri: Konya Selçuklu Belediyesi
Aydınlatma Tasarımcısı: Onur Yiğit
Proje Süpervizörü: Nezih Atuk
Proje Satış Müdürü: Engin Kayaoğlu
Proje Partneri: Elitron Aydınlatma

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.