ASBÜ Rektörlük Binası Dekoratif Dış Cephe Aydınlatma Sistemi

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Ankara-Ulus’ta tarihi bir binada faaliyet göstermektedir. Bina, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanlık binasıdır. Restorasyon sürecinde, tarihi binanın dekoratif aydınlatma sistemi AIMTECH tarafından yapılmıştır.

ASBÜ Rektörlük Binası Dekoratif Dış Cephe Aydınlatma Sistemi
13.06.2017
3.024
A+
A-

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Ankara-Ulus’ta tarihi bir binada faaliyet göstermektedir. Bina, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanlık binasıdır. Mimar Yahya Ahmet Bey tarafından 1925 yılında inşa edilmiş, 1937’ye kadar ‘Başvekalet’ olarak hizmet vermiştir.

1950’li yıllardan sonra Maliye Bakanlığı’na ev sahipliği yapan bina, 2001 yılından itibaren Gümrük Müsteşarlığı tarafından kullanılmıştır.

2013 yılı Nisan ayında Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’ne tahsis edilen tarihî yapı, rektörlük binası olarak kullanılmak üzere aslına uygun bir şekilde restore edilmiştir.

Restorasyon sürecinde, tarihi binanın dekoratif aydınlatma sistemi AIMTECH tarafından yapılmıştır.

Projede 60cm, 90cm ve 120cm olmak üzere 3 farklı tipte toplam 210 adet wallwasher kullanılmıştır. Her bir wallwasher’da soğuk beyaz, sıcak beyaz ve amber olmak üzere 3 farklı sıcaklıkta LED bulunmaktadır.

Wallwasher’larda bulunan dahili DMX Decoder’ler ile her bir wallwasher renk değiştirebilmektedir. Binanın gösterişli dış cephesini pano ve kablaj kalabalığından kurtarmak için wallwasher’lar dekoderleri dâhili olarak wallwasher içerisinde olacak şekilde tasarlanmıştır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.