Cengiz Şentürk

Cengiz Şentürk, 44 ülkeye ihracat yapan 400’e yakın çalışanı olan, Ar-Ge merkezi ile teknolojiyi ve trendleri öngören ve 27.000 metrekarelik, yüksek kapasiteli üretime imkan veren fabrikası, yurtiçi ve yurtdışında bölge müdürlüğü, şirketleri bulunan ve merkezi Antalya’da olan Fiberli markasının yönetim kurulu başkanı olarak çalışma hayatına aktif olarak devam etmektedir.

Cengiz Şentürk
17.08.2018
1.185
A+
A-

1966 Balıkesir/Karakavak doğumlu Cengiz Şentürk çocukluğunu ve gençliğini İzmir’de geçirmiş, Atatürk Endüstri Meslek Lisesi‘nden mezun olmuştur.

Ticaret hayatının dinamiklerini ilk olarak çocukken annesinin idaresindeki bakkal dükkanında çalışarak öğrenmiştir.

1986’da başladığı Akdeniz Üniversitesi’ndeki eğitimine 1998 yılında ara vererek Antalya’da otel inşaatında tekniker olarak çalışmış ve eğitimini 2002’de tamamlamıştır. Çalıştığı otelin inşaatı süresince o dönemde genellikle Alman ve İngiliz şirketler tarafından kurulan ses ve ışık sistemleri ilgisini çekerek, çalışırken bu alanda da kendisini geliştirmiştir.

Otelin açılmasına yakın projenin yetişebilmesi için ses ve ışık firmasına transfer olarak bu konuyu detayı ile bilen tek Türk çalışan olmuştur. Otel açıldıktan sonra ses ve ışık sistemlerini yönetebilecek tek kişi olduğu için de otelde çalışmaya devam etmiştir. Sesi ve ışığı iyi bilen biri olarak artık animasyon ekiplerinde ses mühendisi ve DJ olarak çalışması tesadüf değildir.

İki yıl gibi kısa bir süre içinde ses ve ışık sistemlerinde arızaların, elektriksel aksaklıkların giderilmesi üzerine bir hizmet ve bilgi açığı olduğunu keşfederek 1991 yılında PSL Elektronik’i kurmuştur.

Cengiz Şentürk, işini teknolojik ilerlemeler paralelinde ilerletmeye devam etmiş ve sahne ışıklarından ilham alarak fiber optik aydınlatma konusunda üretim kararı almıştır.  Japonya’dan getirdiği fiber optik kablolar ve Türkiye’de üretimini gerçekleştirdiği diğer bileşenler ile yurtiçi ve yurtdışına satış ve montaj hizmetleri vermeye başlamıştır.

1999 yılına kadar iyi giden ve özellikle eğlence sektöründe talep gören fiber optik, LED ve Elektroruminesant satışları gazinoların kapanması ile düşüşe geçmiştir. Sektörün daralması ile birlikte 2000’li yılların başında beyaz LED’in Türkiye piyasasına girdiğini farketmesi öngörülü bir yönetici için zor olmamıştır.

Fiberli markasının temellerinin atıldığı 2001 yılında, İstanbul’da ilk şubesini açarak gelişmeleri yakın takip etmiş ve bu alana yoğunlaşmakta vakit kaybetmemiştir.

2003 yılına kadar bar, kulüp gibi eğlence mekânlarına dekoratif amaçlı Fiber Optik ve LED aydınlatma çözümleri ile hizmet vermiştir. LED’in animasyondan genel aydınlatmaya geçişi ile birlikte 2003 yılında tamamen LED çözümlerle aydınlatılan ilk otel projesine imza atarak Türkiye pazarında trendi en erken yakalayan girişimci olmuştur. Bu projedeki başarısı ve LED sektörünün ivme kazanması ile birlikte 2005’te Perpa’ya taşınan şube ile daha geniş kitlelere ulaşmayı hedeflemiş ve LED dizgi makineleri ile Antalya’da elektronik üretime başlamıştır.

Vizyoner bakış açısı sayesinde şu anda, 44 ülkeye ihracat yapan 400’e yakın çalışanı olan, ArGe merkezi ile teknolojiyi ve trendleri öngören ve 27.000 metrekarelik, yüksek kapasiteli üretime imkan veren fabrikası, yurtiçi ve yurtdışında bölge müdürlüğü, şirketleri bulunan ve merkezi Antalya’da olan Fiberli markasının yönetim kurulu başkanı olarak çalışma hayatına aktif olarak devam etmektedir.

Fiberli markasına üç A’design ödülü kazandıran ve Ar-Ge merkezi ile yürütülen yeni ürün projesine liderlik ederek vizyonunu çalışanlarına aktarabilen bir yönetici olmayı başarmıştır.

Çevreye duyarlı bir girişimci olarak şirket araçlarını elektrikli araçlara döndürmeyi hedefleyen Cengiz Şentürk aynı zamanda spora verdiği destek ile de bilinmektedir. Antalyaspor Bisiklet Takımı‘nın resmi sponsoru olarak, Fiberli Antalyaspor Bisiklet Takımı‘nın kurulmasına ön ayak olmuştur.

Motorsiklet tutkunu Cengiz Şentürk, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Osman Urlu 05358513902 dedi ki:

    Cengiz bey Süleyman Demirel üniversitesi 2’ci sınıf öğrencisi oğlum var sizin bünyenizde staj yaptırmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim