Işık Açısı Hesaplayıcı

Işık açısı, ışık kaynağından yayılan ışığın ne kadar geniş bir alana yayılacağını belirtir. Işık açısı, basit bir kavram gibi dursa da ışık kaynağı ve yüzey arasındaki mesafenin etkisi nedeniyle biraz daha anlaşılması zor gibi görünmektedir. Basit trigonometrik hesaplamalar yardımıyla ışık açısı ve mesafeye bağlı aydınlatma alanını hesaplamak mümkündür.

Işık Açısı Hesaplayıcı
21.10.2021
3.678
A+
A-

Işık açısı, ışık kaynağından yayılan ışığın ne kadar geniş bir alana yayılacağını belirtir. Alan genişliği, ışık kaynağıyla aydınlatılacak yüzey arasındaki mesafeye bağlı olarak değişiklik gösterir. Işık kaynağı, yüzeyden çok uzakta değilse ışık küçük bir daire şeklinde görülür. Işık kaynağı yüzeyden uzaklaştırıldıkça daire giderek büyür.

Aydınlatma endüstrisinde ışık açısını hesaplamak için Maksimum yarısı tam genişlik (Full width at half maximum) yöntemi kullanılır. Bu yöntemde ışığın merkezi bulunur ve bir yoğunluk ölçümü alınır. Daha sonra yoğunluğun ilk okumanın yarısına kadar düştüğü bölgeye kadar hareket edilir. Buradaki açı, yarı maksimum açıdır. Bu açı değeri iki ile çarpılarak tam açı yani ışık açısı elde edilir.

Işık kaynakları, çok farklı ışık açısı varyantlarına sahiptir. Işık açısı, uygulamaya göre özel olarak seçilmelidir. Örneğin; bir odanın temel aydınlatması için 120° ışık açısı iyi bir seçimdir. Işığın bu şekilde geniş bir açıyla yayılması odada homojen bir aydınlatma elde edilmesini mümkün kılar. Koridor ve geçiş yolu gibi dar alanlarda ise 90° ışık açısı önerilir. Tavan yüksekliğinin 12 metre ve üzerinde olduğu yüksek tavan endüstriyel tesislerde ise 60° ışık açısı tercih edilmelidir.

Işık açısı, basit bir kavram gibi dursa da ışık kaynağı ve yüzey arasındaki mesafenin etkisi nedeniyle biraz daha anlaşılması zor gibi görünmektedir. Basit trigonometrik hesaplamalar yardımıyla ışık açısı ve mesafeye bağlı aydınlatma alanını hesaplamak mümkündür. Aşağıdaki formül yardımıyla ışık açısı ve uzaklığı bilinen bir kaynağın ne kadar çapta bir alanı aydınlatacağı kolayca hesaplanabilir.

Ø: Aydınlatılacak nesnenin veya yüzeyin çapı
α: Işık açısı
d: Lamba ile nesne veya yüzey arasındaki mesafe

Hesaplama aracı yardımıyla ışık açısı ve mesafeyi girerek ne kadar alanı aydınlatacağınızı hesaplayabilirsiniz. Bu sayede uygulamanız için optimum ışık açısını kolayca belirleyebilirsiniz. Işık açısı için üreticinin belirttiği derece cinsinden açı değerini kullanabilirsiniz. Mesafe için ışık kaynağının duvara ya da tavana olan uzaklığını ölçerek metre cinsinden girebilirsiniz. Spot ışık çapı ve alan herhangi bir butona basmadan otomatik olarak hesaplanacaktır.


Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.