Beyaz Işık Mı Sarı Işık Mı?

Ampuller ışık rengine göre genel itibariyle iki farklı sınıfta değerlendirilir. Sıcak beyaz renkte ışık yayan ampuller sarı, soğuk beyaz renkte ışık verenler ise beyaz olarak isimlendirilir. Sarı, çoğunlukla 2700-3000K renk sıcaklığı aralığını belirtirken, beyaz ise 6000K-6500K renk sıcaklığını temsil eder. Peki evimiz için hangisini tercih etmeliyiz?

Beyaz Işık Mı Sarı Işık Mı?
17.05.2024
36.520
A+
A-

Ev ve iş yeri aydınlatması, günlük yaşam kalitesini doğrudan etkileyen önemli bir unsurdur. Doğru aydınlatma, sadece mekanların estetik görünümünü artırmakla kalmaz, aynı zamanda göz sağlığı ve genel ruh hali üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. Bu bağlamda, ampullerin yaydığı ışığın rengi, aydınlatma seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli bir faktördür.

Ampuller ışık rengine göre genel itibariyle iki farklı sınıfta değerlendirilir. Sıcak beyaz renkte ışık yayan ampuller sarı, soğuk beyaz renkte ışık verenler ise beyaz olarak isimlendirilir. Sarı, çoğunlukla 2700-3000K renk sıcaklığı aralığını belirtirken, beyaz ise 6000K-6500K renk sıcaklığını temsil eder. Peki evimiz için hangisini tercih etmeliyiz?

Oturma odası, yemek odası, yatak odası ve evin diğer odalarında sıcak beyaz yani sarı renkte ışık yayan ampullerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Çünkü sarı ışık, daha az mavi ışık içerdiğinden, gözler için daha rahatlatıcı bir etki yaratır. Soğuk renklerin, uyku problemlerine yol açtığı yaygın olarak bilinen bir gerçektir. Bu yüzden gecenin ilerleyen saatlerinde evde soğuk beyaz ışığa maruz kalmak, uykuya geçiş süresini uzatabileceği gibi uyku kalitesini de azaltabilir.

Beyaz ışık olarak adlandırılan soğuk beyaz renkler ise daha çok işyeri, ofis, garaj, atölye gibi ticari alanlarda ve endüstriyel tesislerde önerilmektedir.

Özetle, yaşam ve dinlenme alanlarında sarı ışık, çalışma ortamlarında beyaz ışık tercih edilmelidir.

Sarı Işığın Avantajları

 • Daha az mavi ışık barındırdığı için gözleri yormaz, rahatlatıcı bir etki oluşturur.
 • Uykuya dalmayı zorlaştırmaz ve uyku kalitesini olumsuz etkilemez.
 • Oturma odası, yemek odası ve yatak odası gibi dinlenme alanlarında sıcak ve rahatlatıcı bir atmosfer sağlar.
 • Sarı ışığa alışkın olanlar için daha tanıdık ve rahatlatıcıdır.

Beyaz Işığın Avantajları

 • Beyaz ışık daha parlak ve yoğun bir aydınlatma sunar, bu nedenle çalışma ortamları için uygundur.
 • Ofis, garaj ve atölye gibi çalışma alanlarında verimliliği artırır.
 • Ticari alanlar ve endüstriyel tesislerde daha iyi ve daha güvenli bir çalışma ortamı sağlar.
 • Beyaz LED’ler, sarı LED’lere göre daha fazla ışık akısına sahiptir, bu da daha geniş alanların etkili bir şekilde aydınlatılmasına olanak tanır.

Aslında tüketici tarafında renk tercihi genellikle alışkanlıklara göre şekilleniyor. Yani önceden beyaz ışığa alışanlar, evine yeni bir ampul alırken de beyaz ışık tercih ediyor. Sarı ışığı kullananlar ise beyaz ışığı rahatsız edici buluyor.

Bazıları, LED ampullerde beyaz ışığın daha parlak olduğunu daha fazla aydınlatma sağladığını belirtiyor. Bu düşünce yanlış değil, çünkü LED’lerde beyaz ışık, mavi renkli LED çipinin sarı renkte bir fosfor ile kaplanması sayesinde ortaya çıkıyor. Burada fosfor kaplama daha koyu yapıldığında beyaz yerine sarı renkli ışık üretiliyor. Bu durumda daha az ışık LED dışına atılabiliyor. Bu da beyaz renkli LED‘lerin, sarı renkli LED‘lerden neden daha fazla ışık akısına sahip olduğunu açıklıyor.

Defalarca belirttiğimiz gibi, iyi aydınlatma fazla aydınlatma demek değildir. Bu nedenle ihtiyaca göre bir tercih yapmak gerekir. Ne kadar ışığa ihtiyacınız olduğunu belirlemek için aydınlatma hesabı aracını kullanabilirsiniz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 6 Yorum
 1. Osman Anıl Özcan dedi ki:

  Teşekkürler.

 2. Semih Karakuzu dedi ki:

  Teşekkürler , az ve öz bilgi..

 3. Lisa dedi ki:

  Teşekkürler :3

 4. YAŞAR ÇAPRAZ dedi ki:

  GÜZEL BİR AÇIKLAMA OLMUŞ. BAZI ŞEYLERİ YANLIŞ BİLİYORMUŞUM. TEŞEKKÜR EDERİM.

 5. Mehmet dedi ki:

  Gerçekten teşekkür ederim. Çok güzel bilgilendirme yapıyorsunuz.

 6. YİĞİT dedi ki:

  GÜZEL ANLATIM BAYA GÜZEL