Güneş Panelleri ve Çatı Arasında Ne Kadar Boşluk Olmalıdır?

Güneş panelleri düşük sıcaklıklarda daha fazla elektrik üretir. Güneş panelinin sıcaklığındaki her 1 °C’lik artış yüzde 0,3 ila 0,5 aralığında bir güç kaybına neden olur. Güneş panelleri ve çatı arasında bir hava boşluğu oluşturmak, havanın panellerin arkasında dolaşmasına ve panellerin daha serin kalmasına yardımcı olur.

Güneş Panelleri ve Çatı Arasında Ne Kadar Boşluk Olmalıdır?
18.08.2022
2.656
A+
A-

Güneş panelleri, içerdiği teknoloji nedeniyle ısındıkça verimini kaybeder. Güneş panellerinin doğrudan çatı yüzeyine monte edilmesi, sıcak havayı panelin arkasına hapsederek gün boyunca daha da ısınmasına neden olur.

Güneş panelleri düşük sıcaklıklarda daha fazla elektrik üretir. Güneş panelleri ve çatı arasında bir hava boşluğu oluşturmak, havanın panellerin arkasında dolaşmasına ve panellerin daha serin kalmasına yardımcı olur.

Güneş panellerinin elektriksel özellikleri, çoğunlukla 25 °C sıcaklıkta kayıt alınmıştır ve bu ölçümler ürünün teknik özelliklerine eklenmiştir. Örneğin; 100 W olarak derecelendirilen bir güneş paneli yalnızca 25 °C sıcaklıkta bu güce sahiptir. Güneş panelinin sıcaklığındaki her 1 °C’lik artış yüzde 0,3 ila 0,5 aralığında bir güç kaybına neden olur. Doğrudan güneş ışığı altında kalan güneş panelleri 70 °C’nin üzerine çıkabilir ve bu da yüzde 15 ila 25 aralığında bir güç kaybı anlamına gelir.

Güneş panellerinin yükseltilmesi yüksek sıcaklıkla başa çıkmak ve sıcaklığın olumsuz etkilerinden korunmak için son derece önemli bir gerekliliktir. Güneş panelleri, çatı yüzeyinden kaldırılarak soğutmayı destekleyen bir hava boşluğu sağlanır. Panelin altındaki boşluk baca etkisi yaratır ve ısınan havanın yükselerek dışarı atılması sağlanır. Altta ve yanlardaki boşluklardan soğuk hava çekilerek panellerin soğutulması sağlanır.

Güneş panelleri ve çatı yüzeyi arasında en az 2 cm, tercihen 10 cm boşluk olması önerilir. Boşluğun 10 cm’den fazla olması sabitleme sisteminin üzerindeki yük dağılımını ve rüzgâr direncini olumsuz etkileyecektir. Bu ölçünün üzerindeki hava boşluğu ihmal edilebilir (yüzde 1’den daha az) bir soğutma etkisi yaratır.

Güneş panelinin çatı yüzeyinden yüksek olması, suyun altından akıp gitmesine de izin verir. Dalgalı ve düzensiz çatılarda düz, eşit ve daha iyi görünen bir yüzey oluşturulmasına imkân tanır. Güneş panellerinin altındaki hava boşluğu, panelleri birbirine bağlayan kablolara da bir yol sağlar. Bu şekilde kabloların ulaşımı ve yönetimi kolaylaştırılır.

Güneş paneli montaj seti, panel tutucu veya z montaj aparatı olarak adlandırılan braketler, bu 2 cm’lik boşluğu sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Güneş panellerinin yüzeylere montajında bu aparatlar mutlaka kullanılmalıdır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.