Güneş Panelleri Neden Mavi ve Siyahtır?

Bir güneş panelinin amacı, güneş enerjisini emmek ve elektrik üretmektir. Güneş panelinin yüzeyinden yansıyan her foton, elektriğe dönüştürülmeyen bir kayıptır. Bu nedenle güneş panelleri, yansıtıcılığı düşük mavi ve siyah renkte yapılır.

Güneş Panelleri Neden Mavi ve Siyahtır?
15.09.2022
1.857
A+
A-

Bir güneş panelinin amacı, güneş enerjisini emmek ve elektrik üretmektir. Güneş panelinin yüzeyinden yansıyan her foton, elektriğe dönüştürülmeyen bir kayıptır. Bu nedenle güneş panelleri, yansıtıcılığı düşük mavi ve siyah renkte yapılır.

Güneş panelleri, çoğu modern elektronikte kullanılan silikon malzemeden yapılır. Güneş panelinin rengi, güneş hücresini oluşturan silikonun türü ve yansıma önleyici kaplamanın rengiyle ilişkilidir. İdeal durum, aktif malzemenin gelen güneş ışığının tamamını hapsetmesidir. Mavi rengin yansıma önleyici niteliklere sahip olduğu bilinir. Bu da güneş panellerinin güneş enerjisini etkin ve verimli bir şekilde kullanmasına yardımcı olur. Siyah paneller ise neredeyse tüm ışığı emer ve çoğunlukla daha yüksek verim sunar.

Mavi renkli güneş panelleri, polikristal güneş paneli olarak adlandırılır. Polikristal güneş panelleri, birden çok silikon kristalinin birleşiminden oluşur. Bu yapı, onların benekli ve parlak mavi renkte görünmelerine sebep olur. Polikristal güneş hücresi üretiminde daha az malzeme ve enerji kullanılır. Bu nedenle daha ucuzdur ve çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mavi renkli güneş panelleri, basit bir üretim sürecine ve önemli ölçüde maliyet avantajına sahiptir. Üretim süreci daha az atık içerdiğinden daha yeşil ve daha çevre dostu bir çözümdür.

Siyah renkli güneş panelleri, monokristal güneş paneli olarak adlandırılır. Monokristak güneş panelleri, tek kristalli güneş hücrelerine sahiptir. Işığın silikon katmanla etkileşime girme şekli siyah renkte görünmesine neden olur. Silikonu tek bir kristal halinde hizalama süreci, fazla enerji kullanılmasına ve bir miktar silikon israfına neden olur. Bu sebeple monokristal benzerlerine göre daha pahalıdır.

Siyah renkli güneş panelleri, rengin özelliği nedeniyle daha fazla ışık emer. Yüksek verimliliği sayesinde yerden tasarruf sağlar. Bu da onları daha az çatı alanına sahip olanlar için çekici hale getirir. Siyah güneş panelleri önemli ölçüde daha uzun süre dayanır. Siyah paneller, estetik olarak da daha güzel görünür.

Güneş enerjisi, geleceğe yapılan bir yatırımdır. Mavi ve siyah renkli güneş panelleri arasındaki farklı bilmek doğru seçimi yapabilmek için önemlidir. Düşük fiyat isteniyorsa polikristal güneş panelleri iyi bir seçimdir. Yüksek verimlilik isteniyorsa monokristal güneş panelleri en iyi seçenektirx.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.