Foton ve Elektron

Temel ışık parçacıklarına foton adı verilir. Işık ise fotonların akışıdır. Fotonun kütlesi yoktur ve bir vakumda her zaman ışığın hızında hareket eder. Bir ışık fotonu atoma çarptığında elektron yayılır. Bu doğal olay vakum tüp ailesinin bir üyesi olan fotomultiper tüp (PMT) yardımıyla ölçülebilir.

Foton ve Elektron
21.11.2019
4.084
A+
A-

Temel ışık parçacıklarına foton adı verilir. Işık ise fotonların akışıdır. Fotonun kütlesi yoktur ve bir vakumda her zaman ışığın hızında hareket eder.

Atomlar sadece dünyamızın temel öğeleri değil, insan vücudunun da temelidir.

Bir ışık fotonu atoma çarptığında elektron yayılır. Bu doğal olay vakum tüp ailesinin bir üyesi olan fotomultiper tüp (PMT) yardımıyla ölçülebilir.

Şekilde gösterildiği gibi, bir foton tıpkı ateşli bir silah gibi A plakasının yüzeyine çarptığında, bir elektron çarpışma yoluyla yayılır. Sonra yayılan elektronlar B plakasına çarpacaktır. Bu nedenle, çarpışma sonucu daha fazla elektron yayılır.

Bu işlem 10 kez tekrarlandığında, L plakasını bağlayan hoparlörden “Tang”, “Tang” gibi sesleri duyabiliriz.

Bu ilke sadece hayvanları ve bitkileri değil aynı zamanda insan vücudunu da, özellikle gözleri etkiler. Bunun çocuk miyopluğundan sirkadiyen ritme kadar çeşitli etkileri vardır.

Ayrıca, etkiler ışığında her dalga boyu için farklı olacaktır. Mavi ışık kırmızı ışıktan daha kısa dalga boyuna sahip olma eğilimindedir, yüksek enerjisinden dolayı insan vücuduna zararlıdır.

Özellikle, aşırı mavi ışık, retina hücresi ölümü ve biyoritm bozukluğu gibi çeşitli yan etkilere neden olabilir.

Ev veya ofis aydnlatmalarımızda saniyede kaç foton hareket ediyor?

Sağlığımız için insan dostu sağlıklı ışık kaynaklarına ihtiyacımız var.

Chung H. Lee
Danışman
Our Healthcare Committee

Seoul Semiconductor Türkiye

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. xxxx dedi ki:

    ne kadar kısa olsa da 11.sınıfa başlarken çok işime yaradı teşekkürler admin