UVC Işığı Standart Camdan Geçebilir Mi?

Camların büyük bir çoğunluğu, 300 nm’den daha kısa dalga boyuna sahip UV ışığı ve 3.000 nm’den daha uzun dalga boyuna sahip kızılötesi ışığı emer. UVC ışığı, standart bir cam tarafından emilir ve engellenir. Kuvars gibi bazı özel cam türleri ise UV ışığı geçirir.

UVC Işığı Standart Camdan Geçebilir Mi?
05.04.2022
2.885
A+
A-

UVC (Ultraviyole C), 200-280 nm arasındaki dalga boylarına sahip ultraviyole ışığı ifade eder. UVC radyasyonu havayı, suyu ve yüzeyleri dezenfekte etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Camların büyük bir çoğunluğu, 300 nm‘den daha kısa dalga boyuna sahip UV ışığı ve 3.000 nm (3 mikron)‘den daha uzun dalga boyuna sahip kızılötesi ışığı emer. UVC ışığı, standart bir cam tarafından emilir ve engellenir. Benzer şekilde akrilik plastikler de yalnızca 375 nm‘den büyük dalga boyundaki ışığın malzemeden geçmesine izin verir. Bu durumda plastiklerin de UVC ışığı geçirmediği söylenebilir.

Kuvars gibi bazı özel cam türleri ise UV ışığı geçirir.

UV-C ışığının malzemelere nüfuz etme yeteneği, malzemelerin kimyasal bileşimine bağlıdır.

Sıradan bir cam içerisinde silikon dioksit (oksijen ve silisyum içeren kimyasal bileşik) dışında pek çok şey bulunur. Camın içerisindeki sodyum oksit, magnezya ve alümina gibi kirleticiler ultraviyole ışığın emilmesine neden olur. Bu kirletici maddelerle cam üretmek, onları ortadan kaldırmaktan daha ucuzdur. Bu nedenle standart camlar, bu yaygın kirleticileri içermektedir.

Kuvars cam ise neredeyse saf silikon dioksit’ten oluşmaktadır. Silikon dioksit, ultraviyole ışığın geçişine izin verir.

Cam tarafından emilen UV ışığı yok olur. Çünkü, bir foton emildiğinde varlığı sona erer. Taşıdığı enerji, biçim değiştirir veya daha yüksek bir enerji durumunda hareket eden elektronlara gider.

UVC ışığın yoğunluğu, mesafeyle ters kare oranında azalır. Diğer bir taraftan havanın kendisi de UVC’nin yoğunluğunu azaltır.

Sıradan bir pencere camı UVC ışığın çoğunu emer. Yine de bir pencere arkasında olsanız bile UVC ışığa çıplak gözle bakmamanız gerekir.

Bir gözlük UV korumalı olarak etiketlendiğinde bu onun UVA, UVB ve UVC dahil olmak üzere ultraviyole ışığın %99,5’inden fazlasını engellediği anlamına gelir.

Gerçek UVC lambaları son derece güçlü, tehlikeli ve görünmez bir ışık yayar. Eğer bir UVC ışığa baktığınızda mavimsi bir parıltı görüyorsanız, sahte antiseptik lambalardan birini kullanıyor olabilirsiniz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.