Ev Ofis Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Dijital dünyaya doğru hızlı geçiş bizleri ev ile iş ortamını bir araya getiren mimari konsept ev ofis (home office) ile tanıştırdı. İnsanlar, ev ofis kurarken genellikle, masa, sandalye, bilgisayar gibi şeylere odaklanır. Aydınlatma ise ihmal edilen konular arasındadır. Yetersiz, aşırı ya da hatalı aydınlatma, göz yorgunluğu ve baş ağrısına neden olarak performans kaybı yaşanmasına sebep olabilir.

Ev Ofis Aydınlatması Nasıl Yapılır?
10.10.2018
826
A+
A-

Dijital dünyaya doğru hızlı geçiş bizleri ev ile iş ortamını bir araya getiren mimari konsept ev ofis (home office) ile tanıştırdı. Artık, işimizin büyük bir kısmını bilgisayar başında hallediyoruz ve sadece bilgisayar kullanmak için her gün kilometrelerce yol kat etmek gerekmiyor. İnsanlar, ev ofis kurarken genellikle, masa, sandalye, bilgisayar gibi şeylere odaklanır. Aydınlatma ise ihmal edilen konular arasındadır. Yetersiz, aşırı ya da hatalı aydınlatma, göz yorgunluğu ve baş ağrısına neden olarak performans kaybı yaşanmasına sebep olabilir.

Ev ortamında verimli bir çalışma için optimum aydınlatma koşullarının sağlanması gereklidir. İyi aydınlatma, çalışma, bilgisayarda çalışma, okuma, yazma, dosyalama gibi işlerin daha kolay yapılmasını sağlar.

Ofis için ayrılmış yerlerde, çok sıcak (sarıya yakın) ışıkların kullanılmasından kaçınılmalıdır. Çünkü, sarı ışık dinlendirici bir etki yaratacak, bu da akşam saatlerinde uyku halinin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Nispeden daha soğuk renklerde, 4000K civarında, aydınlatma yapılması farkındalığı artırarak, daha verimli çalışma koşullarının oluşmasına yardımcı olacaktır.

Genel aydınlatma için 200 lüks aydınlatmanın yeterli olacağı söylenebilir. Ancak, çalışma alanı, masa üzerinde yeterli aydınlatma koşullarının oluşturulması gereklidir. Tavana yerleştirilen merkezi ışık kaynağına ek olarak masa lambasıyla çalışma alanına daha fazla ışık sağlanabilir. Bu türde aydınlatmaya görev aydınlatması adı verilir.

Görev aydınlatmasının yapılacak işlere bağlı olarak 500 lüks seviyesine kadar ulaşabilmesi gereklidir. Masa lambasının ayarlanabilir kollu yapıda olması, farklı ihtiyaçlar için özelleştirilebilir olmasını sağlayacaktır. Masa lambası, kamaşma ve gölge yaratmayacak şekilde konumlandırılmalıdır.

Ev ofis aydınlatması için avize, sarkıt, panel, spot, masa lambası, ayaklı lamba gibi aydınlatma elemanları kullanılır.

Ev ofiste kısma anahtarları ve kısılabilir ışıkların kullanılması, gün içerisinde aydınlatma seviyelerinin değiştirilerek, gün boyunca ideal aydınlatmanın korunmasına imkan tanıyacaktır.

Tüm bunlara ek olarak; ofis duvarlarında yer alan eserler, spot ışıklar yardımıyla aydınlatılabilir. Duvarların, mobilyaların üzerinde yer alan girinti ve çıkıntılar ise LED şeritleri ile dekoratif olarak aydınlatılabilir. İyi yerleştirilmiş dekoratif aydınlatmalar ve vurgu aydınlatmaları, odanın genel havasına katkıda bulunur.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.