Kuaför Salonlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Kuaförlerde minimum 500 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Kuaförlerde aydınlatma seviyesi kadar önemli iki konu daha var. Bunlar CCT ve CRI’dır. Salonunuzda saçını boyatan müşterinizin dışarıya çıktığında bir sürprizle karşılaşmasını istemiyorsanız CRI değeri 86 ve üzerinde ışık kaynaklarını tercih etmelisiniz.

Kuaför Salonlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır?
26.03.2018
4.591
A+
A-

Biz erkekler genellikle kuaför ya da bizim için berberlerde çok kısa vakit geçiririz. Saçımızı kestirir, kısa yoldan eve gitmenin yolunu ararız. Ancak kadınlar öyle değil. Kadınların genelde kuaförden sonra özel bir planı vardır ve oraya gider. Bu kimi zaman yemek, kimi zaman doğum günü, nişan, düğün gibi özel günler olabilir. Kadınlar kuaförde saatler hatta günler geçirebilir. Saç uzunluğuyla kuaförde geçirilen zamanı orantıladığımızda erkek ve kadın arasındaki farkı biraz matematiksel olarak açıklayabiliriz sanırım.

Eğlenceli bir giriş yapmak istesem de şimdi asıl konumuz olan kuaför aydınlatmalarına dönüş yapmak istiyorum. Ancak yazının devamında da kadın kuaförleri üzerinden gitmeye devam edeceğim. Çünkü onlar için saç ve saç bakımı erkeklere göre daha önemli. Aydınlatma, kadın kuaförlerinde titizlikle ele alınmalıdır ancak bu demek değildir ki erkek kuaförlerinde aydınlatma ihmal edilebilir.

Kuaförlerde minimum 500 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Ancak bazı uygulamalarda 300 lüks aydınlatma seviyelerinin de yeterli görüldüğü kullanıcı deneyimlerinde tespit edilmiştir.

Kuaförlerde aydınlatma seviyesi kadar önemli iki konu daha var. Bunlar CCT ve CRI‘dır.

CCT kullanılan ışık kaynaklarının renk sıcaklığını temsil etmektedir. Kuaför salonunda, rahatlatıcı bir ortam yaratmak istiyorsanız 3000K, daha doğal bir ışık için ise 4000K renk sıcaklığını tercih edebilirsiniz.

CRI ise, açılımı renksel geriverim indeksi, objelerin gerçek rengine ne kadar yakın göründüğünü göstermektedir. CRI değeri ne kadar yüksekse, bu ışık altındaki objeler gerçek renklerine daha yakın görünür. Piyasada sıkça kullanılan iç mekan aydınlatmaları 70, 80 veya 85 CRI değerine sahiptir. Kuaförlerde mümkün olduğunca renksel geriverim indeksi 90’a yakın ışık kaynakları kullanılmalıdır. Salonunuzda saçını boyatan müşterinizin dışarıya çıktığında bir sürprizle karşılaşmasını istemiyorsanız CRI değeri 86 ve üzerinde ışık kaynaklarını tercih etmelisiniz.

Kuaförlerde toplam harcanan elektrik enerjisinin yaklaşık %25-%50‘si aydınlatmadan kaynaklıdır. Bu sebeple bu tarz alanlarda enerji verimli, watt başına yüksek ışık çıktısına sahip aydınlatma elemanlarının kullanılması yerinde bir tercih olacaktır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. İsmail Tekinöz dedi ki:

  Emre bey merhaba
  İsmail Tekinöz ben Alpeda Filizçelik firmasının yurt içi satış müdürüyüm firmamız 41 yıldır kuaför ekipmanları üretimi yapmaktadır 2007 yılından itibaren kuaför ve berberlerimize mimari destek vermekteyiz. Sizin ile kuaför aydınlatmasının standartları ile ilgli görüşmek istiyorum.Mesajı dönüş yaparsanız çok sevinirim.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey, en kısa içerisinde sizinle irtibata geçeceğim.

 2. burcu tekin dedi ki:

  ben kuaförüm yeni tuttuğum salonun tavanı çok yüksek nasıl bir aydınlatma tercih edebilirim geri dönüş yaparsanız sevinirim

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Burcu Hanım, kuaför salonunuzda ışığın çalışma ortamına ulaşabilmesi için dar açılı spot ışıkları tercih edebilirsiniz.