Akaryakıt İstasyonlarında Aydınlatma Tasarımı

Akaryakıt istasyonlarında aydınlatma bölgeleri nelerdir? Hangi marka aydınlatma armatürleri tercih edilir? Kanopi altında aydınlatma seviyeleri ne olmalıdır? Çevre ve market aydınlatması nasıl yapılır?

Akaryakıt İstasyonlarında Aydınlatma Tasarımı
14.04.2016
979
A+
A-

Akaryakıt dağıtım firmaları gelişen teknoloji ile LED aydınlatma armatürlerini tercih etmeye başladı. LED aydınlatma ürünleri piyasaya ilk çıktığı zamanlar akaryakıt dağıtım firmaları ön yargı ile yaklaştı. Bunun sebebi ise akaryakıt istasyonlarında yapılan tadilatlar bayi ile yapılan anlaşma süresine göre planlanmaktadır. Sözleşme imzalandığı zaman akaryakıt istasyonunun tadilatı yapılır ve sözleşme bitene kadar büyük tadilatlar tekrar yapılmak istenmez. Bundan dolayı LED aydınlatma sektörünün düzene oturması beklendi ve son 2 yıldır artık tamamen LED ürünlere geçilmeye başlandı. Yeni tadilat yapılan veya mevcut düzende oluşan arızalarda geleneksel ışık kaynakları LED armatürler ile değiştirilmektedir.

Akaryakıt istasyonları;

  • Kanopi Aydınlatma,
  • Çevre (Saha) Aydınlatma,
  • Market Aydınlatma,
  • WC Aydınlatma,
  • Ofis, Mekanik Oda ve Diğer Bölge Aydınlatmaları,

olarak bölgelere ayrılmaktadır.

Tüm bu alanlarda kullanılan aydınlatmalar LED teknolojisiyle revize edilmeye başlandı.

Ürün kullanımlarında öncü olarak PHILIPS, EAE, ASSAN, LIGHTMASTER gibi markalar tercih edilmektedir. Bu markaları dağıtım firmalarının kendi işlettikleri istasyonlarda (acente istasyonlar) kullanılmaktadır. Bayii olan istasyonlar ise kendi seçimlerine göre ürünler kullanmaktadır.

Ürünler kullanılırken istenen lux değerleri öncelik olmakla birlikte ürünlerin tasarımı ve görselliği de önemlidir. Bunun sebebi ise müşteriler açısından çekici olmasıdır.

Kanopi aydınlatmasında genellikle her pompa için 4 adet armatür kullanılmaktadır. Kanopi altında ortalama 350 lux – 450 lux arasında aydınlık istenmektedir. Örnek olarak 4 adalı bir istasyonda 16 adet kanopi aydınlatması kullanılmaktadır.

Çevre aydınlatmasında karanlık kalan noktalara 6 metrelik direk üzerine çevre aydınlatma armatürü montajı yapılır ve iki direk arasında genellikle 15 metre mesafe bırakılır. Tehlikeli bölgelerde ex-proof armatürler kullanılır ancak bu armatürler LED değildir.

Market aydınlatmasında da kasa-banko bölümünde müşteri modülü ve raflardaki ürünlerin aydınlatması önemlidir. Böylece ürünlerin müşterilere daha çekici gelmesi sağlanır. Market bölgesinde genellikle 8 inç led spotlar kullanılmaktadır.

WC aydınlatmasında pisuarlar, klozetler ve el  yıkama bölgesi için her birinin üstüne 1’er adet küçük LED spotlar kullanılmaktadır. WC hol kısmında ise holün büyüklüğüne göre yine LED spotlar kullanılmaktadır.

Ofis kısmında LED spotlar, mekanik odada etanj armatürler kullanılmaktadır.

Akaryakıt istasyonlarında tasarım için DIALux yazılımı kullanılmaktadır. Dağıtım firmalarının isteklerine göre istasyonun AutoCAD ortamındaki vaziyet planına göre DIALux programı yardımıyla istasyonda yapılacak tadilatta kullanılacak ürünlerin yerleşimi ve elde edilen aydınlık seviyelerine göre tasarım yapılmaktadır. Böylece gereksiz ürün kullanımı ve enerjinin boşa harcanmasının önüne geçilmektedir. Ancak akaryakıt istasyonlarında ön planda olan görselliğin LED aydınlatma dönüşümünde nasıl sağlanacağı daha önemlidir.

Ekteki tasarım için kullanılan armatürler;

  • Kanopi aydınlatma için; PHILIPS BBP400 ECO 114-2S/657 PRM WH CFRM-1
  • Saha aydınlatma için; PHILIPS BGP 303 LED 122/740 PSR
  • Market aydınlatma için; PHILIPS DN450B DLM2000/830 PSU-E WH

şeklindedir.

Akaryakit-Istasyonu-Aydinlatmasi-Dialux-3

Akaryakit-Istasyonu-Aydinlatmasi-Dialux-4

Akaryakit-Istasyonu-Aydinlatmasi-Dialux-5

Akaryakit-Istasyonu-Aydinlatmasi-Dialux-2

2013 yılında Sakarya Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olan yazar 2 yıldır akaryakıt sektörüne iş yapan Kar Elektrik firmasında çalışmaktadır. Akaryakıt istasyonlarında kurulumdan periyodik bakımlara kadar her aşamada görev almaktadır.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.