Banyo ve Tuvaletlerde Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Evlerimizde banyo ve tuvaletler sıkça vakit geçirdiğimiz yerler değildir. Ancak bu alanlarda aydınlatma evin diğer bölümlerinden daha az önemli görülmemelidir. Her alanın aydınlatılmasının kendine göre bir önemi ve bazı gereklilikleri vardır. Banyolar için 150 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görünürken, tuvaletler için ise 100 lüks önerilmektedir.

Banyo ve Tuvaletlerde Aydınlatma Nasıl Yapılır?
22.11.2017
5.057
A+
A-

Evlerimizde banyo ve tuvaletler sıkça vakit geçirdiğimiz yerler değildir. Ancak bu alanlarda aydınlatma evin diğer bölümlerinden daha az önemli görülmemelidir. Her alanın aydınlatılmasının kendine göre bir önemi ve bazı gereklilikleri vardır. Banyo aydınlatmasında nelere dikkat edilmelidir gelin birlikte bakalım.

Özellikle banyolar nemli ve ıslak alanlardır. Bu yüzden aydınlatmada kullanılacak ürünler yüksek derecede IP korumalı olmalıdır. Aydınlatma armatürlerinin IP44 veya daha yüksek derecede korumaya sahip olması önerilir. Buna ek olarak kullanılacak aydınlatma elemanı metal ise paslanmaya dayanıklı malzemeden imal edilmiş olmalıdır.

Banyolar için 150 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görünürken, tuvaletler için ise 100 lüks önerilmektedir.

Banyo ve tuvaletlerde kısa süreli bulunduğumuzdan, aydınlatma elemanlarına ışığın tam parlaklığına ulaşması için yeterli süreyi tanımayız. LED aydınlatma armatürleri veya LED lamba ile donatılmış aydınlatma elemanları anında %100 parlaklıkta ışık verdiğinden bu alanlar için iyi bir seçenektir.

Banyoda en az iki adet aydınlatma armatürü kullanılması tavsiye edilir. Banyoda ayna etrafında hassas işler yapıldığından kusursuz bir aydınlatma gereklidir. Ayna etrafından görev aydınlatmalarıyla genel aydınlatmaya ek bir aydınlatma yapılabilir.

Özellikle yaşlı bireylerin konakladığı evlerde banyo ve tuvaletlerde gece aydınlatması da unutulmamalıdır. Banyo ve tuvaletler kullanılmadığı zamanlarda mevcut aydınlatma seviyelerini %20’ye indirerek gece boyunca aydınlatmayı sürdürmek, güvenliğin arttırılmasına yardımcı olacaktır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.