LED Lambalarda Arızaları Önlemenin Yolları

LED’lerin değişim maliyeti ve zaman kaybının ortadan kaldırılması, yayılan ısı miktarının azaltılması ve enerji verimliliği gibi pek çok faydası vardır. Ancak, LED’ler bazı parametrelere dikkat edilmediğinde erken arıza eğilimindedir. Sektör standardı olarak kabul edilen LED lamba arıza oranı %3. Bu gerçekten kabul edilebilir bir oran mı?

LED Lambalarda Arızaları Önlemenin Yolları
25.08.2016
990
A+
A-

LED’lerin değişim maliyeti ve zaman kaybının ortadan kaldırılması, yayılan ısı miktarının azaltılması ve enerji verimliliği gibi pek çok faydası vardır. Ancak bu LED lambalar yalnızca performans garantisi altında bu faydaları getirebilir.

LED’ler bazı parametrelere dikkat edilmediğinde erken arıza eğilimindedir. Sektör standardı olarak kabul edilen LED lamba arıza oranı %3. Bu gerçekten kabul edilebilir bir oran mı?

Standart oran %3 olarak kabul edilse de, LED lamba ve armatürlerde arıza oranı %20 gibi yüksek seviyelere ulaşabiliyor. Bu başarısızlık yetersiz kalite kontrolü, altyapı sorunları gibi bir takım konuların doğrudan sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Dört adımda kontrolleri gerçekleştirerek, LED aydınlatmalarda erken arızaların önüne geçebilirsiniz.

Kaynağı İzleme

Burada kaynaktan bahsedince elektrik dalgalanmaları akıla gelebilir ancak öyle değil. LED aydınlatmalarda arızaların çekirdek nedeni nerede ve nasıl üretildiği yani kaynağıdır. Bu sebeple kaynağı izleme büyük önem taşımaktadır.

Tatmin edici ışık çıkışı sağlamakla görevli LED, ışık dağılımını düzenlemekle görevli lens ve diğer sistem komponentleri de uzun ömürlü olmalıdır.

Lamba Testini Araştırma

LED aydınlatmalarda arıza olasılığını azaltmak için, üreticiden lamba test yöntemleri hakkında bilgi almalısınız. Üreticilerin çoğu LED ürünlerini satışa sunmadan önce kapsamlı bir teste tabi tutar. LED’lerin nakliye edilmeden önce doğru bir şekilde teste tabi tutulması, arızaların tüketiciyi etkilemeden yakalanmasına yardımcı olur.

LED-Lamba-Sogutucu

UL Sertifikasını İnceleme

Bugünlerde, bazı LED’ler sahte UL işaretiyle gelmektedir, bu sebeple UL sertifikasının doğruluğunun kontrolü oldukça gereklidir. UL Çevrimiçi Sertifika Dizini’ni ziyaret ederek bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. UL sertifikası doğrulanmış, güvenli ve orjinal ürünleri almaya dikkat etmelisiniz.

DLC Yeterliliği Kontrolü

Kuzeydoğu Enerji Verimliliği Ortaklıkları’nın biri girişimi olan Işık Tasarımları Konsorsiyumu (Design Lights Consortium, DLC), LED aydınlatmalarda arıza durumlarını inceler, bu tür istenmeyen durumları azaltmaya ve tamamen önlemeye yardımcı olur. Bu yüzden, ürün seçimi sırasında DLC yeterliliği kontrol edilmeli ve bu yeterliliğe sahip LED lambalar tercih edilmelidir.

Bu dört temel kontrol adımı doğru bir şekilde uygulandığında, LED aydınlatma sistemlerinden iyi bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Bu içeriğin hazırlanmasında BizLED Bureau kaynağından bazı içerik ve görsellere yer verilmiştir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.