Aydınlatma Direği Üretimi Nasıl Yapılır? Türkiye’de Üretiliyor Mu?

Aydınlatma direği üretimi için çelik plakalar kullanılır. Plaka kalınlığı, direk yüksekliği, çapı, şekli ve yerel hava koşullarına (sıcaklık, rüzgar hızı) göre değişiklik gösterir. Aydınlatma direği üretiminde çelik yerine daha hafif ve esnek uygulama imkanı sunan alüminyum da kullanılmaktadır.

Aydınlatma Direği Üretimi Nasıl Yapılır? Türkiye’de Üretiliyor Mu?
09.10.2021
1.058
A+
A-

Aydınlatma direği üretimi için çelik plakalar kullanılır. Plaka kalınlığı, direk yüksekliği, çapı, şekli ve yerel hava koşullarına (sıcaklık, rüzgar hızı) göre değişiklik gösterir.

Çelik plaka, kesim makinesine gönderilerek konik şekilde kesilir. Plakanın uzunluğu, aydınlatma direğinin yüksekliğini belirler. Genişliği ise alt ve üst direk çapını belirleyecektir.

Kesilen çelik plaka, hidrolik pres makinesinde bükülerek çokgen veya konik direk şekli verilir. Büküm sonrasında bir araya gelen plakanın iki ucu, dikiş kaynağı ile birleştirilir.

Direk gövdesinin ardından taban plakasının üretimine geçilir. Taban plakası, direği yere monte etmek ve sabitlemek için kullanılacağından daha kalın ve daha dayanıklı çelik plaka kullanılır. Plakanın ortası direk çapına göre delinir ve vida delikleri açılarak direk gövdesine kaynaklanır.

Taban plakası genellikle kare şeklinde olur. Ortasındaki delik yuvarlak, vida delikleri ise oval şekildedir. Ortadaki delik kablo bağlantıları için kullanılacaktır.

Sigorta montajı ve elektriksel bağlantılar için direk gövdesi üzerinde bilgisayar kontrollü plazma kesim makinesiyle dikdörtgen bir delik açılmaktadır.

Çapakları temizlenmiş çelik aydınlatma direği sıcak daldırma tekniğiyle galvaniz kaplanır. Galvaniz kaplama dış ortam koşullarında uzun yıllar boyunca korozyona (oksitlenme ve diğer kimyasal etkilerle aşınma) karşı koruma sağlayacaktır. İsteğe göre galvaniz üzerine istenen RAL kodunda elektrostatik toz boya uygulanabilir.

Aydınlatma direği üretiminde çelik yerine daha hafif ve esnek uygulama imkanı sunan alüminyum da kullanılmaktadır. Alüminyum direkler de korozyona karşı son derece dayanıklıdır ve uzun ömürlüdür. Aydınlatma direği üretiminde alüminyum kullanılması, estetik ve modern direklerin üretimini mümkün hale getirmektedir.

Ülkemiz, aydınlatma direği üretiminde küresel pazarda önemli role sahiptir. Türkiye’de faaliyet gösteren ve firma rehberimize kayıtlı aydınlatma direği üreticileri aşağıda listelenmiştir.

    Aydınlatma direkleri hakkında detaylı bilgi edinmek ve fiyat teklifi almak için yukarıda listelenen firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

    Aydınlatma direkleri ve üretim süreçleri hakkında sorularınız için yorum bölümü aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.

    Bir Yorum Yazın
    Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

    Henüz yorum yapılmamış.