En İyi G9 LED Ampul Nereden Alınır?

Bazı modern avizelerde yaklaşık 40W güç çeken G9 duylu halojen kapsül ampullerden kullanılır. Bu ampuller yaklaşık 400-500 lümen parlaklığa ve 2.000-2.500 saat kullanım ömrüne sahiptir. Bu ampulleri yine G9 duylu, aynı ya da daha fazla parlaklığa sahip kapsül LED ampullerle değiştirerek enerji tasarrufu yapabilir, elektrik faturanızın ciddi oranda düşmesini sağlayabilirsiniz.

En İyi G9 LED Ampul Nereden Alınır?
15.01.2019
1.608
A+
A-

Bazı modern avizelerde yaklaşık 40W güç çeken G9 duylu halojen kapsül ampullerden kullanılır. Bu ampuller yaklaşık 400-500 lümen parlaklığa ve 2.000-2.500 saat kullanım ömrüne sahiptir.

Bir avizede genellikle 5-10 arasında ampul kullanılır ve bu da 200W-400W güç tüketimi demektir. Aydınlatma için bu kadar enerji harcanması elektrik faturasının yüksek gelmesine sebep olacaktır.

Bu ampulleri yine G9 duylu, aynı ya da daha fazla parlaklığa sahip kapsül LED ampullerle değiştirerek enerji tasarrufu yapabilir, elektrik faturanızın ciddi oranda düşmesini sağlayabilirsiniz.

Türkiye‘de genellikle yurtdışından ithalat yoluyla getirilen 6W-9W güç aralığında G9 duylu LED ampuller satılmaktadır. Elektrikçiler veya internet yardımıyla edinebileceğiniz bu ampullerin fiyatları ise 84–112 ₺ aralığındadır.

Osram ve Philips gibi premium markaların da G9 duylu kapsül LED ampulleri olmasına rağmen bunlar 1,5W-2,5W gibi düşük güçte çalışmakta, dolayısıyla düşük parlaklık değerine (lümen) sahiptir. Örneğin; Osram’ın LED Star G9 LED’i 200 lümen, Philips’in Capsule G9 LED’i 250 lümen parlaklığa sahip görünüyor. Fiyatı 140–280 ₺ aralığında olan bu ampuller 15.000 saat gibi sınırlı bir kullanım ömrü sunuyor.

Halojen ampuller 400-500 lümen parlaklığa sahipti, yukarıda bahsedilen premium markaların çözümleri ise 200-250 lümen parlaklık sunuyor. Bu durumda yapılacak LED dönüşümü sonrası, aydınlatmanın yetersiz kalacağı açıkça görülmektedir.

Avizedeki ampulleri enerji tasarrufu maksadıyla; parlak olmayan, pahalı ve nispeten uzun kullanım ömrü sunamayan ampullerle değiştirmek doğru bir tercih olmayabilir.

Bu noktada son zamanlarda herkesin kullanmaya başladığı Çin‘li alışveriş sitesi AliExpress devreye giriyor. Biraz internet üzerinde alışveriş tecrübeniz varsa, ampulleriniz ücretsiz kargo seçeneğiyle kapınıza kadar gelecektir.

AliExpress yardımıyla üzerinde 3014 paketli 104 adet LED bulunan, 12W güçte, 960 lümen ışık yayan LED ampule 56 ₺’nin altında bir maliyetle sahip olabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantı aracılığıyla ürün sayfasını ziyaret ettikten sonra Warm White (Sıcak Beyaz) ve 12W seçeneklerini işaretleyip, Quantity (Adet) bölümüne kaç adet almak istediğinizi yazabilirsiniz.

https://www.aliexpress.com/item/33005633595.html

Ampuller 20.000 saat ömürlü olarak listelense de buna güvenmenin doğru olduğunu söyleyemeyiz. Ancak burada dikkat etmemiz gereken nokta; satıcının ürüne 2 yıl garanti sunmasıdır. Yani ampulleriniz bu süre içerisinde arızalanırsa, AliExpress’te dispute (itiraz) açarak paranızı geri alabilirsiniz.

Konu hakkında detaylar ve aklınıza takılan sorular için yorum bölümü aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Çağatay Ertürk dedi ki:

    adrese girdim ama türkiyeye gönderilemiyor diyor!

    1. Emre Yılmaz dedi ki:

      Merhaba Cağatay Bey, mesajınız için teşekkür ederim. Bağlantıyı güncelledim. Şimdi deneyebilirsiniz.