Elektrik ve Elektronik Arasındaki Fark Nedir?

Elektrik ve elektronik terimleri yaygın olarak birbirleri yerine kullanılsa da ikisi arasında ince bir fark vardır. Elektrik ve elektronik arasındaki fark, enerjinin kullanımında önemli bir ayrımdır. Elektrik ve elektronik arasında bazı kültürel kullanım farklılıkları da vardır.

Elektrik ve Elektronik Arasındaki Fark Nedir?
13.12.2022
3.834
A+
A-

Elektrik ve elektronik terimleri yaygın olarak birbirleri yerine kullanılsa da ikisi arasında ince bir fark vardır. Elektrik ve elektronik arasındaki fark, enerjinin kullanımında önemli bir ayrımdır.

Elektrik, genel elektrik kavramıyla ilgili bir terimdir. Elektrik, elektrik enerjisinin veya yükünün akışıdır. Elektrik kelimesi esasen elektrik akışını ve bununla ilgili sistemleri nitelendirmek için kullanılır. Elektrik, kablolarla, şebekeyle, sigortalarla, devre kesicilerle ve trafolarla ilgilidir. Örneğin; bir binada elektrik kablolarındaki bir sorun nedeniyle bir arıza olursa bu elektrik arızası olarak tanımlanır.

Elektronik, elektrikle çalışan cihazları ve bunları oluşturan bileşenleri tanımlayan bir terimdir. Elektronik cihazların içerisinde elektrik akışını yöneten bir ya da birden fazla elektronik bileşen bulunur. Elektronik, direnç, diyot, kapasitör, işlemci gibi elektronik bileşenleri içeren devrelerle ilgilidir. Örneğin; içerisinde elektrik akışını iletmeye yardımcı olan bir dizi elektronik bileşen olan televizyon bir elektronik cihazdır. Benzer şekilde masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar da elektronik niteliğindedir. Cep telefonu, tablet, el feneri gibi taşınabilir cihazlar da elektroniktir.

Elektrikli cihazlar, bir iletken yardımıyla elektrik akımını alır ve basit yollarla ışık, ısı veya hareket gibi başka bir enerji biçimine dönüştürür. Bir elektrikli cihaz görevi gerçekleştirmek için elektrik enerjisini doğrudan kullanır.

Buna karşın elektronik cihazlar daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Elektronik cihazlar elektrik enerjisini basitçe dönüştürmek yerine elektrik akımını anlamlı biçimde yönetir. Elektronik, voltaj ve akım gibi elektriksel özelliklerin ötesinde elektronlarının hareketini kontrol ederek çalışan teknolojiyi ifade eder.

Bir ekmek kızartma makinesi elektrikli ya da elektronik olabilir. Elektrikli ekmek kızartma makinesi içerisinde basit bir ısıtma elemanı, tutucu ve yaylar bulunur. Elektronik ekmek kızartma makinesinde ise kızartma durumunu gösteren bir ekran ve termostat gibi daha karmaşık bileşenler bulunur. Bu yapısı sayesinde ısıyı doğru sıcaklıkta tutmaya çalışır.

Bazı cihazların elektrikli ya da elektronik olduğunu tanımlamak zordur. Örneğin; ampuller bazen hem elektronik hem de elektrikli olarak adlandırılır. Burada ampulün iç yapısına bakarak karar vermek doğru olacaktır. İçerisinde LED ve LED sürücü bileşenleri içeren bir LED ampulün elektronik olduğunu söylemek doğrudur.

Elektrik ve elektronik arasında bazı kültürel kullanım farklılıkları da vardır. Örneğin; yapısı gereği elektronik olan küçük ev aletleri pek çok ülkede elektrikli olarak adlandırılır. Bazı ülkelerde elektrik şirketlerinden bahsederken sadece elektrik kelimesini kullanılır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.