Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları Nelerdir?

Elektrikli cihazlar kullandığımız hatta kullanmadığımız zamanlarda bile enerji tüketerek elektrik faturamızın yüksek gelmesine sebep olabiliyor. Peki elektrik faturasını düşürmenin kolayca uygulayabileceğimiz etkili yolları nelerdir?

Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları Nelerdir?
30.06.2023
806
A+
A-

Son zamanlarda evlerimizde her zamankinden daha çok vakit geçiriyoruz. Her geçen gün daha fazla sayıda elektrikli cihaz hayatımıza giriyor. Tüm bu cihazlar kullandığımız hatta kullanmadığımız zamanlarda bile enerji tüketerek elektrik faturamızın yüksek gelmesine sebep olabiliyor.

Elektrik birim fiyatları da sürekli artış gösterdiğinden elektrik için her ay bir önceki aydan daha fazla ödeme yapmamız gerekiyor.

Peki elektrik faturasını düşürmenin kolayca uygulayabileceğimiz etkili yolları nelerdir?

Evinizdeki ışıkları kullanmadığınız zamanlarda kapatın. İhtiyaç halinde az sayıda ışığı açmaya özen gösterin. Gündüz perdeleri açın ve güneş ışığından en üst düzeyde yararlanmaya çalışın.

Elektrikli cihazlarınızın yüksek enerji sınıfına (C, B, tercihen A) sahip olmasına dikkat edin. Özellikle buzdolapları 24 saat boyunca çalışır ve tüm bu süre boyunca elektrik harcar. Uzun saatler boyunca televizyon başında vakit geçiriyorsanız, televizyonunuzun da enerji sınıfını kontrol edin. Yüksek enerji sınıfına sahip cihazlar daha az enerji kullanır.

Televizyonun ayarlar menüsünden ekonomi (eco) modunu açarak daha az enerji tüketmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik televizyonunuzun parlaklığını azaltarak daha az enerji harcamasına yardımcı olur.

Çamaşır makinenizi mümkün oldukça daha az ve daha düşük sıcaklıkta çalıştırın.

Bulaşık makinenizi ekonomi (eco) modunda çalıştırın. Bu modda yıkama süresi uzun olsa da en az elektrik ve su tüketimiyle çalışacaktır.

Elektrikli şofben yerine doğalgaz ya da mümkünse güneş enerjisiyle çalışan su ısıtma sistemlerini kullanın. Eğer altyapınız buna uygun değilse eski elektrikli şofbeninizi daha az enerji harcayan yenisiyle değiştirin. Yeni elektrikli şofbenler daha iyi ısı transfer özelliğine sahiptir.

Isı yalıtımınızı kontrol edin. Dış yalıtımı güçlendirme şansınız yoksa iç duvarlara termal boya veya termal duvar kâğıdı uygulayabilirsiniz. Bu şekilde yazın klima kullanımını azaltabilirsiniz.

Elektrikli oda ısıtıcılarını kullanmayı bırakın. Bunlar hem çok fazla güç tüketir hem de sağlık için zararlıdır.

Elektrikli cihazları kapatsanız bile enerji harcamaya devam edebilir. Örneğin televizyonu kumandadan kapattığınızda bu onu bekleme moduna alır ve enerji tüketmeye devam eder. Bu tür cihazlar için mümkünse anahtarlı priz edinin ve kullanmadığınız zamanlarda anahtarı kapalı tutun.

Cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayar gibi cihazların adaptörlerini kullanmadığınız zamanlarda fişte bırakmayın. Bunlar fişte takılı kaldığı süre boyunca az miktarda enerji tüketmeye devam ediyor.

Bilgisayarınıza bağlı kesintisiz güç kaynağı (UPS) varsa ve bilgisayarınızı uzun süre kullanmayacaksanız güç kaynağını kapatın ve fişini çekin. İçerisindeki aküler dolu olsa bile bir miktar güç harcamaya devam eder. Harcanan bu güç, diğer cihazların bekleme modunda harcadığı güçten çok daha fazladır.

Elektrik talebi arz ile karşılaştırıldığında çok daha hızlı artmaktadır. Bu da temel ekonomiye göre sürekli artan elektrik tarifesi anlamına gelmektedir. Yukarıdaki öneriler uygulandığında elektrik tüketiminde ciddi bir azalma görülecektir.

Enerjiyi daha az harcayın, paranızı ve çevreyi koruyun!

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.