EGLO LED Lamba İncelemesi

“Benim ışığım, benim stilim” sloganıyla tanıtımı yapılan EGLO markasının E27 duylu, 10 W güçte 806 lümen ışık akısına sahip LED lambasını inceliyoruz. Bu LED lamba beraberinde sunduğu 5 yıl garanti ile iyi bir tercih olabilir mi?

EGLO LED Lamba İncelemesi
26.12.2016
437
A+
A-

“Benim ışığım, benim stilim” sloganıyla tanıtımı yapılan EGLO markasının E27 duylu, 10 W güçte 806 lümen ışık akısına sahip LED lambasını inceliyoruz. Bu LED lamba beraberinde sunduğu 5 yıl garanti ile iyi bir tercih olabilir mi?

İncelemede sıra, test için lamba toplamaya başladığımızda en düşük fiyatlı seçenek olarak karşımıza çıkan EGLO LED Lamba’ya geldi. Yapı marketlerden bu lambayı 8,90 TL’ye alabiliyorsunuz.

Her zaman olduğu gibi incelemeye kutu ile başlıyoruz. Kutu tasarımı Paint’te yapılmış gibi, pek güven vermiyor. Renk seçimleri, grafikler güzel görünmüyor. Bu bazı tüketicileri etkileyebilir. Ancak bizim için teknik veriler önemli, bakalım nasıl ölçümler alacağız.

Kutunun ön yüzünde 10 W güçte, 806 lümen ışık akısına sahip olduğu belirtiliyor. Kutunun her tarafında İngilizce 5 yıl garanti notu yer alıyor. Bu uzun garanti süresi güven verici bir unsur olabilir.

Kutunun yan yüzünde ise renk sıcaklığı 3000 K, giriş gerilimi 220-240 V, renksel geriverim indeksi CRI 80’den büyük, ürün ömrü 15.000 saat, aç kapa ömrü ise 15.000 kez olarak belirtiliyor. Bu lamba da diğer LED lambalar gibi dim edilemiyor.

eglo-led-lamba-incelemesi

eglo-led-lamba-incelemesi-3

eglo-led-lamba-incelemesi-4

Güç ölçümü ile başlıyoruz. EGLO LED lamba, duya takıldıktan kısa bir süre sonra şebekeden çektiği güç 10,4 W seviyesinde sabitleniyor. Kutu üzerinde belirtilen güç değeriyle örtüşüyor. Güç faktörü ise PF 0,64 olarak ölçüldü. Bu ölçümler yapıldığı esnada şebeke gerilimi 225,8 V’du.

eglo-led-lamba-incelemesi-5

eglo-led-lamba-incelemesi-6

eglo-led-lamba-incelemesi-7

Testimizin ikinci aşamasında ışık ölçümleri ile devam ediyoruz. Renk sıcaklığı CCT 2989 K, renksel geriverim indeksi CRI 81 olarak ölçüldü. Ölçüm 75 cm uzaktan yapıldı ve bu noktada aydınlatma seviyesi 299 lüks olarak ölçüldü. Bu da 168 cd ışık şiddetine eşit demek oluyor. Renk spektrumu ve renk koordinatları için aşağıdaki görseli kontrol edebilirsiniz.

eglo-led-lamba-incelemesi-8

Sırada ışıktaki titreşimler, yani flicker ölçümü var. Flicker frekansı 60 Hz olarak, flicker yüzdesi %3 olarak ölçüldü. İhmal edilebilir. Flicker yüzdesi düşük olduğu için, lambanın titreşim yapmadığını söyleyebiliriz. Lambamız bu yönden başarılı bir performans sergiliyor.

eglo-led-lamba-incelemesi-9

Testin son aşamasında ise 1 saatlik çalıştırma sonunda yapılan güç ve ışık ölçümleri var. Bir saatlik sürenin sonunda EGLO LED lambanın şebekeden çektiği güç 9,1 W seviyesine geriledi. Lamba gövdesi ise 90 °C dereceye ulaştı. Yüksek bir sıcaklı değeri, bu sıcaklık LED’lerin performansını ve ömrünü etkileyebilir. Gövde üzerindeki ısınmayla birlikte lambadan 75 cm uzaktan yapılan aydınlatma seviyesi ölçümündeki değer de 244 lüks seviyesine geriledi. Yani lambanın yaydığı ışık miktarı, lamba ısınınca %18 azaldı.

eglo-led-lamba-incelemesi-10

eglo-led-lamba-incelemesi-11

eglo-led-lamba-incelemesi-12

LED sayısı, LED paketi nedir? Lehimleme nasıl yapıldı? Eminim tüm bunları merak ediyorsunuzdur. Cevabı lambanın içinde. Lambanın şapkasını söküp içine bakmadan testi bitirmiyoruz.

eglo-led-lamba-incelemesi-13

eglo-led-lamba-incelemesi-14

Böyle bir lamba ile evinizde 8 m2 büyüklüğündeki bir odayı, önerilen aydınlatma seviyesinde aydınlatabilirsiniz. Daha büyük odalar için birden fazla lamba kullanmanız gerekebilir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.