Ecolite LED Ampul İncelemesi

Yapı marketlerde raflarda sıkça gördüğümüz Ecolite marka LED ampulü inceleme altına alıyoruz. Gerçekten %90 enerji tasarrufu ve 25.000 saat ömür sunabiliyor mu? Dahası bir LED ampul %100 enerji tasarrufu sağlayabilir mi? Test sırasında neler oldu? Tüm detaylar inceleme yazımızda.

Ecolite LED Ampul İncelemesi
08.12.2016
1.362
A+
A-

Yapı marketlerde raflarda sıkça gördüğümüz Ecolite marka LED ampulü inceleme altına alıyoruz. Gerçekten %90 enerji tasarrufu ve 25.000 saat ömür sunabiliyor mu? Dahası bir LED ampul %100 enerji tasarrufu sağlayabilir mi? Test sırasında neler oldu? Tüm detaylar inceleme yazımızda.

Daha önceki incelememizde de bahsetmiştim ancak tekrar etmekte fayda var, ithalatçı ürün üzerinde “LED Ampul” ibaresi kullandığından, incelemenin başlığı da bu şekilde atıldı. Yoksa bunun bir LED Lamba olduğu konusunda sizlerle hem fikiriz.

Ecolite LED Ampul‘ü Bauhaus’dan 9,90 TL‘ye aldım. Kutunun arkasında ampulden memnun kalmazsanız, kasa fişiyle birlikte 15 gün içerisinde iade edebilirsiniz yazıyor. Bu zaten Bauhaus’da tüm ürünlerde geçerli. Tekrar kutuya yazmaya gerek var mıydı bilemedim.

Öncelikle kutu tasarımıyla başlayalım. Kutu üzerinde yeşil renk sıkça kullanılıyor ve kutuda Enerji Tasarrufu, GreenEco gibi çevreci olduğunu belirten simgeler yer alıyor. %90 enerji tasarrufu kutunun her yerinde yazıyor. Şimdi lamba 10W gücünde ise ve akkor flamanlı lambalarda 60W güçteki lamba ile eşdeğer olduğu belirtiliyorsa, bu lamba 50W enerji tasarrufu sağlıyor demektir. Yani %83 enerji tasarrufu. Nasıl ettiler de bunu 90’a yuvarladılar anlayamadım. Kutunun arkasında ikinci satırda ise %84’e varan enerji tasarrufu deniyor. TV reklamlarında alt yazıda geçen kimsenin okumadığı kampanya koşulları gibi.

ecolite-led-ampul-incelemesi-1

ecolite-led-ampul-incelemesi-3

ecolite-led-ampul-incelemesi-4-enerji-tasarrufu

ecolite-led-ampul-incelemesi-5-ozellikler

Ön yargılarımızı bir tarafa bırakalım ve kutuyu incelemeye devam edelim. Kutu üzerinde, 10W güç çektiği, 810 lümen ışık akısına sahip olduğu, renksel geri verim indeksi CRI 80 olduğu, 25.000 saat kullanım ömrü ve 1 milyon kez aç kapa ömrü gösteriliyor. Ürün tam olarak 60x110mm ölçülerinde ve E27 duylu. Diğer LED lambalarımız gibi bu da dimlenemiyor. Bu lambamız da diğerleri gibi Made in China.

ecolite-led-ampul-incelemesi-6-kutu-acilimi

ecolite-led-ampul-incelemesi-7

ecolite-led-ampul-incelemesi-8-made-in-china

Güç ölçümüyle başlayabiliriz. Lambanın 225,5V şebeke geriliminde 9,2W güçte çalıştığı ölçüldü. Güç değeri, kutu üzerinde belirtilene göre %8 hatalı. Güç faktörü ise 0,57 olarak ölçüldü.

ecolite-led-ampul-incelemesi-9-e27-duylu

ecolite-led-ampul-incelemesi-10-isik-testi

ecolite-led-ampul-incelemesi-11-guc-testi

Işık ölçümlerine hızlıca geçiyoruz. CCT yani renk sıcaklığı 2732K olarak ölçüldü. CRI 81 görünüyor. İkisi de kutu üzerinde belirtilen değerler ile örtüşüyor. Burada bir problem görünmüyor. Renk spektrumunu ve renk koordinatlarını aşağıdaki görsellerden kontrol edebilirsiniz.

ecolite-led-ampul-incelemesi-12-cct-cri-lux-olcumleri

ecolite-led-ampul-incelemesi-13-spektrum

ecolite-led-ampul-incelemesi-14-renk-koordinatlari

Flicker ölçümü VISO’nun mobil uygulaması yardımıyla yapıldı. Flicker yüzdesi %6 olarak ölçüldü ancak flicker frekansı 63 Hz seviyesinde. Düşük flicker frekansı ne gibi etkiler yaratır buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

ecolite-led-ampul-incelemesi-15-flicker-olcumu

Bildiğiniz gibi testlerimizde 1 saat sonunda sıcaklık ölçümü yapıyoruz. Test fotoğraflarını incelediğim esnada, fotoğraf saatlerinden kontrol ettiğim kadarıyla, lambayı ilk duya takmamdan tam 10 dakika sonra ufak bir patlama sesi geldi. Lamba söndü. Acaba bir temassızlık mı oldu diye düşündüm. Çünkü 25.000 saat ömürlü lambamın daha 25 dakika bile dolmadan arızalanmasına inanmak istemiyordum. Lambayı biraz daha sıkıştırdım ama yanmadı. Lambayı söküp sallayınca içinde bir şeylerin hareket ettiğini anladım.

Lambanın içini açtım. Daha önce pek çok kez söylediğimiz şey başımıza gelmişti. LED’lerin arızalanmasına gerek kalmadan sürücü elektronik kısmı kendini imha etmişti. Sürücü kısmında transistör yanmış. Aşağıda hasar fotoğraflarını görebilirsiniz.

ecolite-led-ampul-incelemesi-16-sokme

ecolite-led-ampul-incelemesi-17-led-modul

ecolite-led-ampul-incelemesi-18-bozuk-lamba

ecolite-led-ampul-incelemesi-19-ariza-goruntusu

ecolite-led-ampul-incelemesi-20-patlak-transistor

Testin daha onuncu dakikasında LED lambamızın arızanması sebebiyle, testi bitirmek zorunda kaldık. Kısacası lamba elimizde patladı. 16m2 odayı aydınlatmak için bu lambadan kaç tane gerekir bilemiyorum. Ama bu lümen değerinde 2 tane lamba salonunuzu aydınlatmaya yeterli olacaktır.

İncelemenin başında %90 enerji tasarrufu ifadesini eleştirmiştik ama test gösterdi ki Ecolite ilk çalıştırmadan 10 dakika sonra %100 enerji tasarrufu sağlamaya başlıyor. Hayaldi gerçek oldu. 🙂 Bu rekor enerji tasarrufu değeriyle testlerimizde 1 numaraya yerleşecek gibi. Bu arada arızalanan ürünü Bauhaus’a fişi ile birlikte sorun yaşamadan kolayca iade edebildim.

Aklınıza takılan tüm soruları yorum bölümü yardımıyla bize gönderebilirsiniz. Bir sonraki testimizde görüşmek üzere.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 11 Yorum
 1. Ali özcan dedi ki:

  Öncelikle böylebir çalışma yapıp ve insanları bilinçlendirğiniz için teşekkür ederim
  Uzun zamandır raflarda gördüğüm ve kullandığım ecolite led ampul için tamamı ile talihsiz birşey gördüm açıkcası Kısa sürede bozulması bence tamamı ile tesadüf diye düşünüyorum.Tekrardan teste alınıp bakılmalıdır sonuçta işini iyi yapan kalmadı ülkemizde böyle düzgün ve iyi markaları ülkemize kazandırmak gerek.
  İyi çalışmalar dilerim.

 2. kaan herg dedi ki:

  valla ben a 101 den almıştım 2 sene oldu sorunsuz çalısıyor hem de 5 lira falandı ki o zaman led ampüller de baya pahalıydı.ben plastik parçayı çıkararak kullanıyorum hem daha iyi ışık veriyor hem de dekoratif duruyor.performans olarak o zaman ki karşılaştırdığım biçok markadan da daha iyi bence…

 3. Yıldırım AVCI dedi ki:

  Bende bauhaustan aynı ampulun 3’lü kampanyalı pakedini almıştım.3’lü avizeme taktım yaklaşık 25 m2 alanı rahatlıkla aydınlatıyor.Uzun süredir kullanıyorum 2 yıllık garantisi varmış fişinide saklıyorum. Herhalde ufak bir talihsizlik yaşamışsınız. :))

 4. Yigidi oldur hakkini yeme diye bir atasozumuz var ecolaite marka tasaruflu avize lambayi;2009 aldim daha gecen sene bazilari yandi diger kalanlar devam ediyor ayni kalite devam ediyormu bilemem.

 5. Led dedi ki:

  Burdaki yorumlarin çoğu şaka gibi sanki.. 6 ay olmadan 4.üncü bozuk Ecolite ampulleri masamda dururken yazıyorum bu yorumu. Üstüdeki 25.000 saat yazısına kandığım için fişini de attık ne bilelim sonuçta çöpe para yatırdığımızı !!!

 6. Elektronikçi dedi ki:

  Herkese merhaba ürünün test çalışması bence tamamen tekrarlanmalı şansızlık diye düşünüyorum ben kullanıyorum bauhaus dan almıştım ve hiç biri henüz arıza yapmadı osram çinlilere satıldıktan sonra iyice bozdu zaten ecolite de gerçekten aradığınız tüm özelliklerde ürün bulmak kolay bence bu tarz testleri dopru sonuçlandırmak kazım keşke değiştirdiğiniz ampulle tekrar kaldığınız yerden testi bitirip bizleri aydınlatsaydınız.

 7. Ercüment dedi ki:

  Bursa Bauhaus’dan aldım gayet başarılı ve uzun süredir de kullanıyorum herhangi bir arıza yaşamadım. Osram çinlilere satıldıktan sonra çok fazla arıza veriyor o yüzden ecolite tercih ettim hemde yerli sermaye.

 8. Bahadır kömürcü dedi ki:

  Aynı ampül 3ü bir arada aldık. Apartman girişindeki, korunaklı Fener’in içine taktık, daha bir sene dolmadan yaklaşık günde 12 saat yandığını düşünürsek 4500 saat sonra yani en az bu durumda 25000 saatlik ömrü olduğu yazıldığı halde 5 yıllık ömrü olması gerekirken, ampüller 1 senede yani; ömrünün 5te 1ini tamamlamadan bozuldular. Bence çok iddialı olan 25000 saat ömrü 5000 saate indirseler de satın alırken aldanmasak.

 9. Ali Aktürk dedi ki:

  Led bant armatürlerde tavsiye edeceğiniz bir ürün var mı yada gerçekten üzerinde yazan saat ömrü süresince yanabilen bir ürün

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Ali Bey, sistemimize kayıtlı LED Bant Armatür üretici firmalarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/e/led-bant-armatur

 10. yusuf tekinışık dedi ki:

  selamlar kolay gelsin kardeşim ben 5 yıldır ecolite ampulleri kullanıyorum boyle hata gormedim birde ampul bu sonuçta 5 dakika calışır hiç de calışmaz ve ecolite marka adlı ampülün testini yeniden yapın yada devamlı şikayet ettircem sizi bilginiz olsun bu yaptıgınız eski ürün site yöneticilerine duyrulur saygılar. dikkat edin biraz