Biyomimikri Nedir?

Biyomimikri, Yunanca Bios (hayat) ve Mimesis (taklit) kelimelerinin birleşimiyle oluşturulmuştur ve hayatı taklit etmek anlamına gelir. Biyomimikri, doğayı yaratıcı bir şekilde incelemenin ve bu incelemelere dayalı yeni ürün ve hizmetler tasarlamanın bir yoludur.

Biyomimikri Nedir?
06.07.2020
5.850
A+
A-

Biyomimikri, Yunanca Bios (hayat) ve Mimesis (taklit) kelimelerinin birleşimiyle oluşturulmuştur ve hayatı taklit etmek anlamına gelir.

Biyomimikri, daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir bir dünya yaratmak için doğanın tasarımlarını ve süreçlerini taklit eden bir disiplindir. Biyomimikri, canlı sistemlerin çalışma prensiplerini gözlemlemeye ve anlamaya dayanan çok disiplinli bir tasarım yaklaşımıdır.

Yenilik, insan yaşamının bir parçasıdır fakat aynı zamanda doğanın da önemli bir parçasıdır. Evrim ve doğal seleksiyon inovasyonun en eski biçimleridir ve önemli bir bilim alt alanı olan biyomimikriyi beslemiştir. Biyomimikri, yeniliği teşvik etmek için doğal organizmalar ve süreçlerden yararlanan ürün ve sistemlerin tasarımıdır.

Doğa, en iyi tasarıma ve en verimli sisteme sahiptir. İnsan vücudu buna harika bir örnektir. Teknolojinin çözmesi gereken sorunların birçoğu doğada çözülmüş durumdadır. Doğadaki sistemler yüksek verimlidir, güvenilirdir, dayanıklıdır, daha az bakım gerektirir ve son derece güvenilirdir. Doğa bu kadar iyi sistemlere ev sahipliği yapıyorsa neden yeni bir tasarım yaparken bundan faydalanmayalım?

Biyomimikri örnekleri insan yaşamının her yerinde bulunmaktadır. Örneğin, ağaca tırmanabilen Treebot isimli robot, tırtılın ağaç gövdesine tutunma şeklini taklit eder. Yalıçapkını kuşunun sivri gagası, Japonya’da daha az enerji harcayan ve daha hızlı hareket eden mermi tren adındaki trenlerin ön kısmının tasarımına ilham vermiştir. ABD donanması tarafından kullanılan gemilerin gövde kaplamaları, mikroorganizmarı savuşturma yeteneğine sahip köpek balığı derisini örnek almıştır. Kambur balinanın kaba yüzgeçleri, rüzgar türbinlerinin yeniden tasarlanmasında temel olmuştur.

Biyomimikri, doğayı yaratıcı bir şekilde incelemenin ve bu incelemelere dayalı yeni ürün ve hizmetler tasarlamanın bir yoludur. Doğayı deneyimleyen insan verimlilik ve ekolojik bütünlük sınırları içinde farklı düşünmeye başlar.

Biyomimikri tasarım yaklaşımında ilk adım problemi ve ilişkili kavramları tanımlamaktır. Daha sonra benzer probleme sahip organizmalar araştırılır. AskNature kütüphanesi bunun için iyi bir kaynaktır. En iyi strateji seçilir ve uygulamaya geçilir.

Biyomimikri, mimari, mühendislik, ürün tasarımı, elektronik ve şehircilik gibi çok farklı disiplinlerde uygulanmaktadır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.