AskNature Nedir, Nasıl Kullanılır?

AskNature, doğadan esinlenen tasarım stratejilerini içeren bir biyomimikri veritabanıdır. Biyomimikri alanında geniş bir bilgi kaynağı olan AskNature, Biyomimikri Enstitüsü tarafından 2008 yılında hayata geçirilmiştir.

AskNature Nedir, Nasıl Kullanılır?
18.05.2020
832
A+
A-

AskNature, doğadan esinlenen tasarım stratejilerini içeren bir biyomimikri veritabanıdır. Biyomimikri alanında geniş bir bilgi kaynağı olan AskNature, Biyomimikri Enstitüsü tarafından 2008 yılında hayata geçirilmiştir.

Biyomimikri, adından da anlaşılacağı gibi, doğada bulunan tasarımları ve fikirleri taklit ederek insan sorunlarına çözüm üretmek için geliştirilmiş bir yöntemdir.

AskNature internet sitesine www.asknature.org adresinden ulaşabilirsiniz. Anasayfada sizi karşılayan form yardımıyla biyolojik stratejiler, derlemeler, fikirler ve kaynaklar arasında arama yapabilirsiniz.

Biyolojik strateji, bir organizmanın veya ekosistemin bir işlevi yerine getirmek için sergilediği karakteristik, mekanizma veya süreçtir.

Derlemeler ise ortak bir problemin çözümü için farklı biyolojik stratejilerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur.

Fikirler bölümünde doğadan ilham alan tasarımlar ve uygulama örnekleri yer alır.

Kaynaklar bölümünde öğretim materyalleri, literatür kaynakları ve medya içerikleri bulunmaktadır.

Biyomimikri tekniğini ve ilgili tanımları bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse; aşırı sıcak doğadaki pek çok canlı için problemdir. Canlılar soğumaya ihtiyaç duyar ve bunu eşsiz yöntemlerle sağlarlar. Bu yöntemlerin her birine ısı yönetim stratejisi denir.

Yaban arılarının üst derisi, kıllar ve ince tabakaları kullanarak bir soğutma mekanizması oluşturur.

Madagaskar’da ve Afrika’nın orta kısımlarında yaşayan Tengrekgiller, sıcak yaz günlerinde estivasyon denilen uyku veya uyuşukluk arası bir dinlenme haline geçerek hayatta kalır.

Çöl salyangozlarının kabuğu, ışık yansıtma özelliği ve izolasyonlu hava katmanları sağlayan yapısı ile aşırı sıcakta salyangozların hayatta kalmasına yardımcı olur. Bu örnek sıcak ve kurak ortamlarda bina tasarımları için ilham verici olabilir.

Deniz yıldızlarının gövdesi, gelgit sırasında soğuk deniz suyunu alır ve depolayarak gelgit azaldığında kendi sıcaklığını koruyabilir.

Yukarıdaki farklı örneklerin her biri biyolojik stratejidir. Tüm bunlar AskNature‘da “Isıda Soğutma” derlemesi altında listelenmiştir.

Örneğin, elektrikle çalışan ve çalışırken ısınan bir cihazı nasıl soğutacağını araştıran bir kişi ekosistemdeki yaban arılarından, çöl salyangozlarından, deniz yıldızlarından veya tengrekgillerden ilham alabilir.

Bunun için ücretsiz çevrimiçi kütüphane AskNature‘da problemi aramak yeterlidir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.