Aydınlatma Araştırma Merkezi, AMA’nın LED Raporuna Cevap Verdi

LED aydınlatmanın yanlış kullanımının önüne geçmeyi hedefleyen American Medical Association, sık yapılan hataları engellemek için bir aydınlatma rehberi yayımladı. Bilinçli üreticilerin revize ettiği LED ışık kaynaklı aydınlatma elamanları artık size kabus yaşatmayacak.

Aydınlatma Araştırma Merkezi, AMA’nın LED Raporuna Cevap Verdi
21.07.2016
184
A+
A-

Amerikan Tıp Derneği (AMA) aydınlatma maksatlı kullanıla IN-HaN tabanlı LED’ler hakkında halkı uyaran bir bildirge yayınlamıştı. Aydınlatma Araştırma Merkezi (LRC) bu görüş hakkındaki cevabını maddeler halinde yayınladı.

Cevap metninde önemli maddeler aşağıdaki gibidir.

Işığa maruz kalmanın sağlık sonuçları hakkındaki tahminler, bu uyarıcıya biyolojik tepkilerin yanı sıra fiziksel uyarıcıların da dikkate alınmasıyla analiz edilebilir. Uyaran ve tepkiyi tam olarak tanımlamadan, herhangi bir ışık kaynağının sağlığa etkileri hakkında ifade vermek anlamlı değil.

Özel ilgiyi hak eden alt-popülasyonlarına rağmen, In-GaN LED’lerin mavi ışığının tehlikesi nufüsun çoğunluğu için muhtemel bir endişe barındırmıyor.

Parlama çoğunlukla, ışık kaynağının spektral içeriğiyle değil, göze giren ışığın miktarı ve dağılımıyla belirlenir.

Kısa dalgaboylarının hakim olduğu In-GaN LED ışık kaynakları, dış mekanlarda sıkça kullanılan sodyum tabanlı kaynaklar ile karşılaştırıldığında, geceleri melatonin hormonunun baskılanması için daha büyük potansiyele sahiptir. Ancak, In-GaN LED’lerin geceleri melatonin hormonunu baskıladığını söyleyebilmek için ışığın miktarının ve maruz kalma süresinin belirtilmesi gerekir.

Renk sıcaklığı, bir ışık kaynağının insan sağlığı üzerindeki etkilerini karakterize etmek için uygun değildir. Çünkü renk sıcaklığı, maruz kalma süresi, miktarı ve zamanlamasıyla ilgili önemli faktörlerden neredeyse tümünden bağımsızdır.

Amerikan Tıp Derneği’nin LED sokak aydınlatmaları hakkındaki açıklamalarıyla ilgili haber metnine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

https://aydinlatma.org/doktorlar-led-sokak-aydinlatmalari-hakkinda-uyardi.html

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.