Yılın En Işıltılı Günleri: Noel Pazarları

Kasım ayı sonundan Noel’e kadar olan günlerin geri sayımı boyunca Avrupa şehirlerinde hiç olmadığı kadar çok ışık, renk ve eğlence görülür. Renkli LED aydınlatma sistemleri ile tarihi binalar ve saraylar aydınlatılırken, pazarlar da sıcak beyaz aydınlatma süsleri ile soğuk kış gecelerini insanın içini ısıtan büyülü bir ortam yaratırlar.

Yılın En Işıltılı Günleri: Noel Pazarları
27.12.2019
354
A+
A-

Kasım ayı sonundan Noel‘e kadar olan günlerin geri sayımı boyunca (Advent) Avrupa şehirlerinde hiç olmadığı kadar çok ışık, renk ve eğlence görülür.

Kökeni Almanya ve Almanca konuşulan Geç Dönem Ortacağ Avrupası‘na dayanan geleneksel Noel pazarları da bu süre boyunca meydanlarda ve sokaklarda kurulur.

Hemen hemen her bina yılbaşı süsleri ve ışıkla bezenir. Şehirlerde birçok farklı noktaya yerleştirilen yüksek çam ağaçları da yine aynı şekilde ışıl ışıldır.

Özellikle Almanya’nın Noel pazarları çok etkileyicidir. Yılbaşı süsleri ve sıcak renkli aydınlatmaları ile ahşap kulübeler meydanlarda ya da ana caddelerde kurulurlar.

Bu kulübelerde satılan çeşitli yerel yiyecek, içecek ve tabi ki Glühwein (sıcak şarap) pazarların vazgeçilmezidir.

Özellikle büyük şehirlerin pazarları yılbaşı boyunca 2 milyona yakın ziyaretçi çekmektedir.

Kesinlikle abartılı bir şekilde kullanılmayan renkli LED aydınlatma sistemleri ile tarihi binalar ve saraylar aydınlatılırken, pazarlar da sıcak beyaz aydınlatma süsleri ile soğuk kış gecelerini insanın içini ısıtan büyülü bir ortam yaratırlar.

Işığın kullanımı, rengi ve miktarının kişi üzerinde etkisinin en iyi anlaşıldığı ortamlardan biridir pazarlar.

Yılın son günlerinde, çok soğuk da olsa sokaklarda, meydanlarda insana neşe veren pazarlar kullanılan aydınlatmaların etkisi ile büyüleyici bir hale gelirler.

Bu geleneksel pazarlar her yıl sabırsızlıkla beklenir. Sıcacık ortamları ile insanları soğuk da olsa dışarıya çıkmaya, ortak paylaşımda bulunmaya teşvik ederler.

Sanırım yılın bu son günlerinde tüm dünya için en iyi dilek aydınlık bir gelecek dilemek olacaktır.

Ayşe Dilay Özkiper, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nin ardından eğitimine İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünde devam etmiştir. İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü'nde aldığı işletme eğitiminin yanı sıra, aydınlatma tasarımı ve tekniği konularında çeşitli eğitimlere katılmıştır. Bugüne kadar olan 29 yıllık meslek hayatının son 20 yılını mimari aydınlatma alanında geçiren Özkiper, halen aydınlatma tasarımcısı ve danışman olarak kariyerini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.