Almanya’dan Dünyanın En Büyük Yapay Güneşi

Dünyadaki en büyük yapay güneş, her şeyi gölgede bırakıyor. 149 güçlü lambadan oluşan ve güneş ışığından 10.000 kat daha güçlü olan bu sistem, dünyadaki güneş olarak adlandırılıyor. Bu ışık kaynağı bir noktaya odaklanarak 3.000 °C sıcaklığa ulaşabiliyor. Peki ne işe yarıyor?

Almanya’dan Dünyanın En Büyük Yapay Güneşi
07.08.2020
1.985
A+
A-

Dünyadaki en büyük yapay güneş, her şeyi gölgede bırakıyor. 149 güçlü lambadan oluşan ve güneş ışığından 10.000 kat daha güçlü olan bu sistem, dünyadaki güneş olarak adlandırılıyor. Bu ışık kaynağı bir noktaya odaklanarak 3.000 °C sıcaklığa ulaşabiliyor. Peki ne işe yarıyor?

Örneğin, gelecekte uçaklar için hidrojen yakıtı üretecek güneş sistemlerini test etmek için kullanılabilir.

Dünyadaki en büyük yapay aydınlatma Synlight, her biri 7.000 W xenon lamba içeren 149 aydınlatma elemanından oluşuyor.

Dünyadaki en büyük suni aydınlatma Synlight, Jülich‘teki Alman Uzay ve Havacılık Merkezi (DLR) Güneş Enerjisi Araştırma Enstitüsü‘nde parlıyor.

DLR proje yöneticisi Kai Wieghardt, “Bu lambaları kullanıyoruz çünkü ışığı güneşe çok benziyor.” diyor.

İçi ayna ile kaplanmış yansıtıcılar bir metre çapa sahiptir ve 14 metre yüksekliğinde, 16 metre genişliğinde bir yüzeye petek şeklinde dizilmiştir.

Bu ışık kaynaklarının açısı 20×20 cm’lik bir alana odaklanabilir. 350 kilowatt’a kadar çıkabilen lambaların ışınımı, bu noktada dünyadaki güneş radyasyonunun yoğunluğunun 10.000 katına ulaşmış oluyor.

Jülich‘teki DLR Güneş Enerjisi Merkezi‘nde xenon lambaların önünde, yanmış delikli bir metal plaka asılı duruyor. 149 lambanın tümü bir noktaya odaklandığında 3.000 °C sıcaklığa ulaşabiliyor.

Bu sistem uçaklar için yakıt üretiminde kullanılabilir. Ayrıca uygun metallerin bulunmasında da araştırmacılara yardımcı olabilir.

Synlight‘ın maliyet 3.5 milyon Euro olarak belirtildi. Kuzey Rhine-Westphalia Eyaleti, Synlight tesisini 2.4 milyon Euro ile %70 oranında finanse etti. Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı da projeye 1.1 milyon Euro destek verdi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.