Şehirdeki LED Sokak Lambaları Protestolara Neden Oldu

Seattle, sokak lambaları için daha sıcak renk sıcaklıklarına geçişi bildiren ilk büyük şehirlerden biri oldu. Belediye, şehir sakinlerinin protestolarından sonra, 4000K LED aydınlatma armatürlerini daha sıcak 3000K ile değiştireceğini açıkladı.

Şehirdeki LED Sokak Lambaları Protestolara Neden Oldu
18.08.2018
228
A+
A-

Seattle, sokak lambaları için daha sıcak renk sıcaklıklarına geçişi bildiren ilk büyük şehirlerden biri oldu.

Belediye, şehir sakinlerinin protestolarından sonra, 4000K LED aydınlatma armatürlerini daha sıcak 3000K ile değiştireceğini açıkladı.

Ancak, sokak aydınlatma ağından sorumlu kamu kuruluşu Seattle City Light, değişikliğin, şehir sakinlerinin kaygılarına ya da 2016 yılında American Medical Association (AMA) tarafından yapılan yüksek yoğunluklu LED sokak lambalarının insan sağlığı ve yabani yaşam üzerindeki etkisiyle ilgili geniş çaplı uyarıya istinaden olduğunu reddediyor. AMA, renk sıcaklıklarının 3000K’i geçmemesini tavsiye ediyor.

Sokak lambalarının renk sıcaklığı, kısmen göz kamaştıran parıltısı ve kısmen de 4000K ve hatta 5000K gibi daha soğuk renk sıcaklıklarının daha fazla mavi ışık yaydığına ve bunun da uykusuzluk ve hatta yüksek kanser oranlarıyla ilişkilendirildiğine dair algı yüzünden tüm dünyada önemli bir sorun haline gelmiş durumda.

Seattle City Light’tan Scott Thomsen, AMA’nın sonuçlarına şüpheyle yaklaşırken, mavi ışığın uyku için kötü olabileceğini inkar etmediğini söylüyor. Ancak Thomsen, televizyonlardan ve akıllı telefonlar gibi cihazlardan yayılan mavi ışığın, sokak lambalarından daha fazla endişe yaratması gerektiğine inanıyor.

Bu yılın başlarında, Barcelona Institute for Global Health ve Exeter Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma, LED sokak aydınlatmalarının yaydığı mavi ışığı, meme ve prostat kanseri riskinde “önemli bir artışla” ilişkilendirmişti.

Büyük şehirlerde mavi ışığa daha az maruz kalan nüfusla karşılaştırıldığında, gece mavi ışığa aşırı maruz kalarak yaşayan katılımcıların prostat kanseri riskinin iki kat ve meme kanseri riskinin 1,5 kat daha fazla olduğu sonucuna varıldı.

Araştırmacılar, büyük şehirlerdeki insanların maruz kaldığı ışık emisyonunun ne kadar daha fazla mavi olursa, kanser riskinin o kadar yüksek olduğunu söylüyor. Çalışmada ayrıca, örneğin pencere kepenkleri kullanarak daha karanlık odalı evlerde yaşayan insanların diğerlerine oranla daha düşük risk taşıdığı da bulundu.

Çalışma, İspanya’nın 11 bölgesinden 20-85 yaş arasında 4.000’den fazla kişinin tıbbi ve epidemiyolojik verilerini kapsıyor. Özellikle Madrid ve Barselona incelendi.

PLD Türkiye (Çeviri), Lux Review (Haber Kaynağı)

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.