Yüzme Havuzlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Havuz aydınlatmalarında birinci öncelik güvenli bir ortam yaratmak olmalıdır. Bu güvenli ortamı oluşturabilmek için aydınlatma armatürlerinin seçiminde ve bu armatürlerin konumlandırılmasında özen göstermek gereklidir. Yüzme havuzlarında genel itibariyle 300 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir.

Yüzme Havuzlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır?
23.10.2017
2.331
A+
A-

Havuz aydınlatmalarında birinci öncelik güvenli bir ortam yaratmak olmalıdır. Bu güvenli ortamı oluşturabilmek için aydınlatma armatürlerinin seçiminde ve bu armatürlerin konumlandırılmasında özen göstermek gereklidir.

Havuzlar, pencereler yardımıyla doğal ışığı, aydınlatma armatürleri yardımıyla da yapay ışığı alır. Bazen yalnızca doğal ışıkla bazen yalnızca yapay ışıkla aydınlatılır. Bazen de her ikisinin kombinasyonuyla ışıklandırma sağlanır.

Yüzme havuzlarında genel itibariyle 300 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Havuzda yarışmalar düzenlenmesi planlanıyorsa 500 lüks ve daha fazla aydınlatma seviyesine gerek duyulabilir.

Aydınlatmalar, özellikle ışık su yüzeyine 50 dereceden daha düşük açıyla ulaştığında, havuz yüzeyinde yansıma ve parlama yaratır. Bu istenmeyen bir durumdur, bu sebeple tasarım aşamasında doğru planlama yapılmalıdır.

Genellikle, aydınlatmalar doğrudan havuz üzerine yerleştirildiğinde böyle bir problem oluşmamaktadır. Sorun, aydınlatma armatürleri yan duvarlara yerleştirildiğinde ortaya çıkmaktadır. Düşük açıyla gelen ışık, su üzerinde bir yansıma yaratır bu da can kurtaranların yüzücüleri görememesine yol açabilir.

Su yüzeyinde oluşan parlamaya ek, aydınlatma armatürlerinin yüzücüler üzerinde rahatsızlık yaratacak kamaşma etkisi vardır. Bu kamaşma, aydınlatma armatürlerinin uygun konumda, uygun açıyla yerleştirilmesiyle önlenebilir. Endirekt aydınlatma armatürleri kamaşmayı önlemek için iyi bir seçenektir. Projektörler, duvar ve tavanlara yönlendirilerek kamaşma yaratmayan bir aydınlatma sağlanabilir.

Özellikle havuzun üzerinde konumlandırılmışsa aydınlatma armatürlerinin bakımı zor ve masraflıdır. Bu sebeple LED aydınlatma armatürleri gibi, uzun ömürlü, bakım gerektirmeyen seçenekler değerlendirilebilir.

Elektrik kesintilerinde, güvenli aydınlatma seviyelerinin korunması için acil aydınlatma sistemleri kullanılmalıdır. Aksi taktirde, elektrik kesintilerinde havuz karanlığa gömülecek, yüzücüler için oldukça tehlikeli olacaktır.

Genel aydınlatmaya ek olarak havuz içerisinde su altı aydınlatmalarıyla yansıma etkisinin azaltılması ve su altında aydınlatma kalitesinin arttırılması sağlanabilir. Bu tarz aydınlatmalar, güvenlik için de oldukça önemlidir.

Yüzme havuzları nemli alanlar olduğundan korozyona karşı dayanıklı aydınlatma armatürleri tercih edilmelidir. Havuz genel aydınlatmasında kullanılacak aydınlatma armatürleri minimum IP54 koruma sınıfında olmalıdır. Havuz içinde, su altında kullanılacak aydınlatma armatürleri ise minimum IP68 koruma sınıfına sahip olmalıdır.

Son olarak çok önemli bir hatırlatma yapmakta fayda var. Malesef, ihmalin olduğu, denetimin olmadığı yerlerde, aydınlatma ve aydınlatma tesisatlarından kaynaklı can kayıpları yaşanmaktadır. Aydınlatma armatürleriniz ne kadar iyi, bu armatürleri besleyecek elektrik tesisatınız ne kadar iyi olursa olsun, can güvenliği için mutlaka kaçak akım rölesi kullanılmalıdır. Bu ünitenin de sağlıklı çalışabilmesi için iyi bir topraklamaya ihtiyacı vardır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.