Çocuk Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Çocuklarınızın yatak odası onlar için önemli bir alandır. Burası oynayabilecekleri, okuyabilecekleri, uyuyacakları ve hayal güçlerini geliştirebildikleri bir yerdir. Bu sebeple çocuklarınızın odalarını aydınlatırken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Çocuk Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır?
09.02.2017
679
A+
A-

Çocuklarınızın yatak odası onlar için önemli bir alandır. Burası oynayabilecekleri, okuyabilecekleri, uyuyacakları ve hayal güçlerini geliştirebildikleri bir yerdir. Bu sebeple çocuklarınızın odalarını aydınlatırken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Katie Preston Toepfer, önemli hususları ve kullanabileceğiniz ürünleri sizler için bir araya getirdi.

Çocuğunuzun yatak odasında doğru bir aydınlatma uygulaması bazı yararları beraberinde getirir.

Öncelikle, doğru aydınlatma çocuklarınızın uyku düzenini geliştirmeye yardımcı olabilir, özellikle küçük çocuğunuz tamamen karanlıktan hoşlanmıyorsa.

Bir diğer yararı da geceleri okumalarına ve oynamalarına yardımcı olabilir.

Son olarak, odayı çocuğunuzun sevdiği şekilde dekore etmek ve ışıklandırmak kişiselleştirmenize yardımcı olur ve odayı daha davetkâr hale getirebilir.

Tıpkı evinizdeki diğer odalar gibi, çocuğunuzun odasında da farklı aydınlatma türlerini kullanmanız gerekecektir.

Başüstü Aydınlatma

Çocuk odalarını aydınlatırken downlight veya diğer tavan lambaları kullanmalısınız. Bu genel görevler ve oyun alanlarının aydınlatılması için gereklidir. Küçük avizeler ve beyaz dairesel sarkıt aydınlatmalar günümüzde çocuk odalarında popüler görünüyor.

Cocuk-Odasi-Aydinlatma-1

Kısılabilir Aydınlatma

Çocuğunuz hala karanlıkta uyumayı sevmiyorsa, tavan lambalarına bir dimmer takabilir, uyku saatlerinde ışıkları çok düşük seviyeye indirebilirsiniz. Böylece çocuğunuz hafif bir ışık altında kendini güvende hisseder ve uykuya rahat bir şekilde dalabilir. Dimmerlar, ışığı çocuğunuz için uygun bir seviyeye ayarlamanıza yardımcı olur.

Cocuk-Odasi-Aydinlatma-3

Başucu Aydınlatması

Çocuğunuza yatmadan önce kitap okumanız gerekiyorsa veya çocuğunuz uykuya başlamadan önce kitap okuyorsa, yeteri kadar başucu aydınlatması yapılması önemlidir. Bu ışık, çocuğunuz gecenin ortasında tuvalete gitmek veya bir bardak su almak içi kalktığında da çok işe yarar.

Cocuk-Odasi-Aydinlatma-6

Masa Aydınlatması

Çocuğunuzun odasında ödevlerini yapmak içi kullandığı bir masası varsa, ne yaptığını net bir şekilde görmesine yardımcı olacak, bunu yaparken çocuğunuzun gözlerine zarar vermeyecek kaliteli bir masa lambasına sahip olmalısınız.

Cocuk-Odasi-Aydinlatma-4

Gece Lambası

Gece lambaları, karanlıkta uyumaya zorlanan çocuklar için mükemmel bir çözümdür. Bunun bir diğer harika alternatifi de karanlıkta parlayan ürünlerdir.  Bunlar oldukça kullanışlıdır, çünkü çok düşük miktarda ışık yayar ve çalışması için elektriğe ihtiyaç duymaz. Bu ürünler tavana yerleştirilmiş parlayan yıldızlar veya duvarlardaki hayvan figürleri olabilir.

Cocuk-Odasi-Aydinlatma-5

Aydınlatma ve Dekor Birleşimi

Çocuğunuzun odasına sıfırdan bir dekorasyon yapıyorsanız, çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre aydınlatma seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bunu da odanın dekorunu çocuğunuzun en sevdiği renkler ile bütünleştirerek yapabilirsiniz. Çocuklarınızın odasını düzenlerken, onları da bu sürece dâhil etmek eğlenceli bir fikir gibi duruyor.

Cocuk-Odasi-Aydinlatma-2

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.