Xiaomi Yeelight RGBW Akıllı LED Lamba İncelemesi

Akıllı telefonlarla kontrol edilebilen, parlaklığı ayarlanabilen, rengi değiştirilebilen; tüm bu özelliklere ek olarak enerji tasarrufu sağlayan akıllı LED lambalar düşen fiyatları ile daha erişilebilir hale geldi ve evlerimize girmeye başladı. Xiaomi’nin dahili Wi-Fi modüllü E27 duylu akıllı LED lambası Yeelight’ı inceliyoruz.

Xiaomi Yeelight RGBW Akıllı LED Lamba İncelemesi
30.09.2016
1.583
A+
A-

Akıllı telefonlarla kontrol edilebilen, parlaklığı ayarlanabilen, rengi değiştirilebilen; tüm bu özelliklere ek olarak enerji tasarrufu sağlayan akıllı LED lambalar düşen fiyatları ile daha erişilebilir hale geldi ve evlerimize girmeye başladı. Xiaomi’nin dahili Wi-Fi modüllü E27 duylu akıllı LED lambası Yeelight’ı inceliyoruz.

19$’lık Yeelight Akıllı LED Lamba, 59$’lık rakibi Philips Hue’ya karşı. Philips Hue’ya karşı ucuz alternatif sloganıyla piyasaya çıkan Xiaomi markasının ürünü, dahili Wi-Fi modülü ile herhangi bir ek donanım gerektirmeyen E27 duylu Akıllı LED Lamba Yeelight’ın incelemesi ile karşınızdayız.

Öncelikle rakibi tanımakla başlayalım. Philips Hue’nin 179$‘lık başlangıç paketinde 3 adet Hue LED Lamba, 1 adet Hue Köprüsü, 1 adet güç kaynağı ve 1 adet LAN kablosu çıkıyor. Setin fiyatı 179$ olduğundan lamba başına maliyet 59$ olarak oluşuyor. Lambalar doğrudan Wi-Fi ağına bağlanamıyor, bu sebeple sistem maliyetini dikkate almak kıyaslama için daha doğru olacaktır.

Philips’in Hue lambası standart E27 duyla geliyor. 9,5W güç tüketimine sahip ve 4000K’de 806 lümen ışık yayıyor. Yine 4000K renk sıcaklığında maksimum etkinlik faktörü 80 lm/W‘a ulaşıyor. Renk sıcaklığını 2200K-6500K aralığında ayarlayabileceğiniz gibi RGB renk seçimi de yapabilirsiniz. Bekleme modundaki güç tüketimi kataloğunda yer almıyor.

Şimdi gelelim meşhur Xiomi’nin üçte biri fiyata sunduğu akıllı LED lambası 19$‘lık Yeelight’ın marifetlerine. Yeelight bu lambada 11 yıl kullanım ömrü vaat ediyor. Renk sıcaklığı ve ışık rengi mobil uygulama üzerinden kolayca değiştirilebiliyor. Üstelik bu kontrol için evde olmanıza gerek yok. Dahili Wi-Fi modülü sayesinde işteyken bile evdeki Yeelight akıllı LED lambanızı kontrol edebileceksiniz.

Öncelikle ürünün içerisinden sadece akıllı LED lamba ve çince kullanım kılavuzu çıkıyor. Çince olduğu için panik yapmayın, kılavuza hiç bakmayacağız zaten ihtiyacımız da yok.

yeelight-akilli-wifi-led-lamba-4

yeelight-akilli-wifi-led-lamba-3

yeelight-akilli-wifi-led-lamba-5

LED lambayı duya taktığınız gibi beyaz ışıkla çalışmaya başlıyor. Yani kontrol etmeseniz de anahtar ile beyaz ışığı açıp kapatabiliyorsunuz.

Xiaomi’nin lambası Philips gibi bir köprü gerektirmiyor. Dahili Wi-Fi sayesinde evinizdeki modemin yada router’ın markası ne olursa olsun Yeelight o ağa bağlanabiliyor.

Bekleme modunda güç tüketimini 1,3W olarak ölçtük. 30 gün 24 saat bu gücü çektiğini düşünürsek ayda 0,64 kWh güç tüketiyor bu da faturamıza ayda 40 kuruş olarak yansıyor. Yani bu lambadan bir tane kullandığımızda elektrik faturamızda yılda sadece 5 TL fark ödeyeceğiz.

Lamba açık konumda beyaz ışıkta 10W güç çekiyor. Renk sıcaklığı arttığında güçte ve parlaklıkta düşüş oluyor. Benzer şekilde mavi, kırmızı, yeşil gibi renklerde de maksimum parlaklıkta güç 3W-5W seviyelerinde düşüyor. Yeelight’ın ışık akısı ise beyaz ışıkta 600 lm olarak belirtiliyor.

yeelight-akilli-wifi-led-lamba

yeelight-akilli-wifi-led-lamba-2

Gelelim kurulumuna. Biz test için bir iOS cihaz kullandık, Apple Store’dan MiHome uygulamasını indirebilirsiniz. Android cihazlarda da Google Play markette aynı uygulama bulunuyor. Uygulamanın %90’ı ingilizce bazı çince kısımlar var ama kurulum ve kullanıma engel değil. Uygulamayı kurduktan sonra bir Mi hesabı açmamız isteniyor. Gerekli bilgileri girerek hesabı açıyoruz.

akilli-led-lamba-ampul-inceleme-xiaomi-yeelight

mihome-aydinlatma-uygulamasi

Telefonumuzun Wi-Fi bağlantısını açıyoruz ve MiHome uygulamasından yeni cihaz ekle diyoruz. Yeelight’ın renkli versiyonunu fotoğraftan seçerek kurulum aşamasına geçiyoruz. Kurulumun ilk adımında bağlı olduğunuz Wi-Fi’nin şifresini istiyor. Giriyorsunuz, ardından ağdan çıkıp Yeelight’ın kendi şifresiz ağına girmenizi istiyor. Girdiğinizde ise kurulum işlemi başlıyor. Kurulumda LED lamba evinizdeki mevcut kablosuz ağa bağlanıyor. Bağlantı tamamlandığında ekranda bir uyarı alacaksınız.

Bağlantı tamamlandı, artık Yeelight MiHome aygıtlar bölümünde yer alıyor. Buradan lambaya girerek, aç-kapa, parlaklığı arttır-azalt renk sıcaklığı değiştir, renk değiştir gibi eylemleri gerçekleştirebilirsiniz. Belirli bir program dahilinde belirlediğiniz saate ve tekrar sıklığına göre aç-kapa işlemini ise Yeelight uygulamasından gerçekleştirebilirsiniz.

xiaomi-yeelight-akilli-wifi-led-lamba

xiaomi-yeelight-akilli-wifi-led-lamba-2

xiaomi-yeelight-akilli-wifi-led-lamba-4

xiaomi-yeelight-akilli-wifi-led-lamba-5

Lambanın tepki süresi çok iyi, çok kısa bir gecikme (0,5-1 sn) ile renk değişikliklerini anında uyguluyor. Uygulamadan komut verebildiğiniz gibi lambanın o anki durumunu da izleyebiliyorsunuz. Flow modunda renkler arasında belirleyeceğiniz hıza göre geçiş yapılabiliyor. Müziğe göre renk ve parlaklığın değiştirilmesini istiyorsanız da bunu yine uygulama üzerinden kolayca yapabiliyorsunuz.

xiaomi-yeelight-akilli-wifi-led-lamba-3 xiaomi-yeelight-akilli-wifi-led-lamba-6xiaomi-yeelight-akilli-wifi-led-lamba-7 xiaomi-yeelight-akilli-wifi-led-lamba-8
Lambaya reset atıp kurulum adımlarını tekrar yapmak istiyorsanız 2 saniye açık 2 saniye kapalı kalacak şekilde lambayı 5 kez aç-kapa yapıyoruz. Lambamız resetlendiğinde beyaz ışık yerine renkli uyarı verecektir.

Yeelight’ın orjinalini, aşağıdaki mağazadan Türkiye’ye ücretsiz kargo hizmeti ile satın alabilirsiniz. 15-30 gün arasında ürün elinize ulaşacaktır. Vergi muafiyeti sınırının altında kaldığından, gümrüğe takılmadan doğrudan adresinize ulaşır.

http://www.gearbest.com/smart-lighting/pp_361555.html

Ürün ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları, incelenmesini istediğiniz ürün tavsiyelerini, görüş ve önerilerinizi yorum bölümü aracılığıyla bize iletebilirsiniz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 35 Yorum
 1. Coşku Bilgici dedi ki:

  Merhaba, bir sorum olacaktı. Birden çok ampulu birbirine bağlayabiliyor muyuz acaba? Yeelight’ın eski modelinde hepsi beraber çalışıp müzik modunda senkronizasyon halinde yanıp sönüyorlardı. Acaba bunda da aynı durum söz konusu mu?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, evet Yeelight uygulaması ile belirttiğiniz şekilde gruplama yapabilirsiniz.

 2. Hasan Gezener dedi ki:

  Merhabalar,

  diğer bazı akıllı ampüllerde olduğu gibi uyandırma / wake-up lambası olarak kullanılabiliyormu / aplikasyonda oyle bir secenek var mı? (örnepğin, uyandırma satati:07:30 olsun, 07:00’den itibaren once kkırmızı sonra sarı sonra beyaz olacak sekılde odayı aydınlatıyor mu?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey,

   Sizin için kontrol ettim. Yeelight uygulamasından zamanlayıcı kurarken senaryo seçimi yaparsanız belirttiğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Hazır senaryoları kullanabileceğiniz gibi kendi senaryonuzu da hazırlayabilirsiniz.

   Saygılarımla.

 3. ahmet dedi ki:

  mezun olduğun okul çok kötü herhalde adını bile yazmamış elektronikten mezun olmuştur demişsin. 500 bininci bile kazanıyor o bölümü artık…

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba,

   Atılım Üniversitesi (Vakıf) mezunuyum. Tek başarısı üniversite diploması almak olanlar için önemli bir detay, benim için değil.

   İyi günler dilerim.

   1. Serkan dedi ki:

    on numara cevap

 4. Tarık dedi ki:

  merhaba emre bey… S7 edge S5 galaxy ve de ayrıca ıpad aır üzerinden uygulamayı indirdim (yeelight ve de mihome) defalarca denememe ragmen kurulumu başaramadım.

  sorunun çözümü hakkında yardımcı olabilir misiniz ?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba modemle ilgili bir sorun olabilir. Cihazlar otomatik IP alamazsa bağlantıda problem yaşarsınız. Kullandığınız modem mi yoksa tekrarlayıcı modunda mı?

 5. DENIZ EROGLU dedi ki:

  merhaba , yeelight ampul hakkında araştırma yaparken , başka bir projem için yardımcı olabilecek donanıma sahip olduğunuzu farkettim. Küçük ama salonumda oturabilmek için benim için önemli bir avize revizyonu yapmak istiyorum. Zira avizenin güçlü ışığı yüzünden gelen misafirler ışığı kapattırıyor 🙂 .Yatırım miktarı da fazla olunca değiştirmeye elim gitmiyor. Avize kollu şekilde tasarlanmış ve led ile şeritler ile aydınlatıyor.Lümen değeri çok yüsek. Alırken satıcı 35 m² salon için yeterli demişti. Ancak tahmin ettiğimden çok daha güçlü yanıyor.Avizede uzun ve kısa kollar olmak üzere 2 farklı boyda kollar var. ışığı açtığımda önce uzun kollar , 0,5 saniye sonra kısa kollar yanıyor. Bu bilgiye dayanarak acaba, uzun ve kısa kolları ayrı ayrı yakma şansım olur mu ? Bu konu hakkında yardımcı olursanız çok minnettar kalırım. İsterseniz whatsptan resim de gönderebilirim.

 6. mehmet reşit dedi ki:

  emre bey merhaba ben bu lambadan aldım kurulumunu yaptım gayette güzel çalışıyor işini iyi yapıyor yalnız elektrikler gidip geldikten sonra lamba modeme bağlanmıyor sürekli device offline uyarısı veriyor ve lambaya müdahale edemediğim için 24 saat yanıyor taiki eve gelip elektrik düğmesinden bir sefer kapatıp açınca 1-2 dakika sonra bağlantı sağlıyor acaba prizlerde bi sorun olabilirmi evdeki bütün duylarda denedim hep aynı hata yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, elektrik kesintilerinde ne yapacağına karar verebilmesi için ayarlardan default state ayarlamanız gerekir. Bağlantı kuramamasının sebebi prizle ilgili bir problem değildir. Modem sorunu ya da şerit LED’in yazılımsal bir hatası olabilir. Şerit LED’i fişten çıkarın, açma tuşunda basılı tutarak fişe yeniden takın bir kaç saniye bekledikten sonra fabrika ayarlarına dönecektir. Yeniden kurulum yaparak deneyebilirsiniz.

 7. tayfun dedi ki:

  Hue ampullerle aynı program üstünden köprülenip çalıştırılabilir mi?

 8. selçuk dedi ki:

  selamlar emre bey bu üründen aldım ancak iphone ve ipad güvenli olmayan ağ olarak görüyor. bağlantıyı koparıyor nasıl çözebilirim bu sorunu ?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, yalnızca kurulum aşamasında lamba tarafından oluşturulan şifresiz ağa bağlanmanız gerekiyor. Kurulum yapıldıktan sonra bu ağ kaybolacak. Kurulum aşamasında bağlantı kopuyorsa lambaya uzak olduğunuz için olabilir. Bilinen ağlar için otomatik bağlanmayı kapatarak da sorunu çözebilirsiniz. Kurulum tamamlandıktan sonra normal wifi ağınıza bağlanarak lambayı yönetebileceksiniz.

 9. selçuk dedi ki:

  emre bey beni sorunum zaten kurulum yapamamam açıkcası. kurulum yüklenirken %25 te takılıyor ve lambaya ait bağlantı kopuyor. tekrar reset attığımda wifi ağını görebiliyorum. birçok şekilde denedim ama neden olduğunu bulamadım. güvenli olmayan ağ olarak göründüğünden sanırım.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Kurulum esnasında listeden doğru lambayı seçtiğinize emin misiniz? Ayrıca wifi tekrarlayıcı, güçlendirici vs. kullanıyorsanız bunları da devre dışı bırakmanız gerekir. Tüm bunlara rağmen kurulum yapamıyorsanız bu donanımsal bir arıza olabilir.

 10. mehmet dedi ki:

  aynı sorun bende de oluyor kurulum esnasında yüzde 25 te takılıyor ve hata veriyor ne yaptıysam çözemedım ampül elimde kaldı. çözüm önerisi olan varsa lütfen yardımcı olsun

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Başka bir wifi ağında denemenizi öneririm.

 11. selçuk dedi ki:

  mehmet bey siz buldunuzmu cözümü? bulursanız paylaşırsanız iyi olur.

 12. mehmet dedi ki:

  malesef selçuk bey siz ?

 13. Mesut dedi ki:

  Ayni problem bende de var cozum icin yardim rica ediyorum

 14. sevda dedi ki:

  sadece kurulum aşamasında lambanın yaydığı şifresiz ağa bağlanmak gerekir demişsiniz ama elektrik kesilip geldikten sonra modemle bağlantı kuramadığı için sürekli wi fi yayını yapıyor bu lamba.. zaten evde yeterince wi fi sinyali var. 2 lambanın cocuklarin odasinda iki ayrı wi fi sinyali yayması hic hosuma gitmiyor. elektrikler kesilip geldikten sonra modeme otomatik baglanmalari icin ne yapilabilir?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Sevda Hanım, normalde elektrik kesintisinde modeme otomatik olarak bağlanıyor. Sizin şerit ya da modem ile ilgili bir sorun olabilir.

 15. sevda dedi ki:

  Cevabınız için teşekkür ederim, biz elektrik kesintisi sonrası yaşanan modeme bağlanamama sorununa çözüm bulamadık. Bazen bu nedenle gece boyu lambalar modeme bağlantı kuramadığı için sabaha kadar wi fi ları açık kalıyor. biz bu lambalara çocuk odası için karar verirken bu şekilde wi fi sinyali yayacağını hiç bilmiyorduk. aklımıza şu soru takılıyor; modemle bağlantı kurduktan sonra da bu sinyali lambalar yaymaya devam ediyor ama biz mi göremiyoruz yoksa sinyal yaymayı bırakıyorlar mı?cevabınız bizim için çok önemli zira modemleri çocuk odasında tutmayın diyorlar biz kendi elimizle modem tarzı sinyal yayan lamba takmış olduk çocuk odalarına. şimdiden teşekkür ederim.

 16. Emre Yılmaz dedi ki:

  Merhaba Sevda Hanım, cihaz her durumda Wi-Fi sinyali yayacaktır. Işık kapalı olsa bile Wi-Fi bağlantısı aktiftir. Modem ile arasındaki iletişim bu şekilde sağlanıyor.

 17. Tahir Doğan dedi ki:

  İyi günler Emre Bey, Yeelight E27 RGBW Smart Led kullanmaktayım. İlk iki gün sorunsuz bir şekilde kullandıktan sonra ışığı çok az vermeye başladı. Reset attım başka duya bağladım ama herhangi bir çözüm bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Tahir Bey, eğer uygulamadan parlaklık sonuna kadar açılmışsa, LED’lerde ya da sürücü devresinde arıza olabilir.

 18. Serkan dedi ki:

  Philips ambilight tv var. Köprü alıp yeelight ampüllerimle tv yi senkronizasyon yapabilir miyim

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey, Philips’in Ambilight özellikli televizyonlarını Yeelight ampullerle senkronize edemezsiniz. Bunun için Philips Hue seti kullanmanız gerekir.

   https://aydinlatma.org/philips-hue-baslangic-seti-incelemesi.html

 19. Tahir Doğan dedi ki:

  LED’lerde veya sürücü devresindeki arızaya bizim yapabileceğimiz bir şey yok değil mi?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Tahir Bey, maalesef LED değişimi ve sürücü onarımı için profesyonel destek almanız gerekir. Bu da size lambadan daha pahalıya mal olabilir.

 20. Özlem dedi ki:

  Emre Bey merhabalar iyi bir şekilde kurulumu yaparken son adın olan rename device alanına bir isim girilmesi gerekiyor ama tek harf bile yazsam name is too long diyor anlayamadım bir türlü umarım yardımcı olabilirsiniz

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Özlem Hanım, uygulamadaki bölge seçimi ile ilgili bir sorun olabilir.