NOAS LED Adaptör İncelemesi

Şerit LED’ler 12V DC gerilim ile çalışır. Bu sebeple şerit LED’imizi besleyecek bir güç kaynağına ihtiyacımız var. Eğer uzun ömürlü ve sorunsuz bir aydınlatma elde etmek istiyorsak, sistemi oluşturacak tüm elemanlar uzun ömürlü olmalı. NOAS markasının 12V, 5A yani 60W güç kaynağını inceliyoruz.

NOAS LED Adaptör İncelemesi
04.04.2017
1.137
A+
A-

Geçtiğimiz günlerde bir şerit LED incelemesi yayınlamıştık. Bu incelemede kaliteli şerit LED bulmanın zorluğundan ve ürün ararken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden kısaca bahsetmiştik.

Şerit LED’ler 12V DC gerilim ile çalışır. Bu sebeple şerit LED‘imizi besleyecek bir güç kaynağına ihtiyacımız var.

Eğer uzun ömürlü ve sorunsuz bir aydınlatma elde etmek istiyorsak, sistemi oluşturacak tüm elemanlar uzun ömürlü olmalı. Bu yüzden sistemimizde kullanacağımız 12V adaptör önem kazanıyor.

Bir LED adaptör incelemesi yapmak istediğimizi YUSEM LED‘e ilettik. Numunemiz bir kaç güç içinde elimize ulaştı.

NOAS markasının 12V, 5A yani 60W güç kaynağını inceleyeceğiz.

NOAS markası ile tanınan YUSEM LED, markaya ait internet sitesini yenilemişti. Ürünleri hakkında bilgi almak için firmanın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Güç kaynağı 110-220V AC geniş giriş gerilimi aralığında çalışabiliyor. 12V‘da 5A‘e kadar güç sağlayabiliyor ve standby modunda yani yüksüzken şebekeden sadece 1W güç çekiyor.

Ürün IP20 koruma sınıfında, yani iç mekanlarda kullanım için tasarlanmış. Dış mekanlarda kullanmak istiyorsanız daha yüksek dereceli ürünler tercih etmeli veya bir kutu, pano ya da muhafaza içerisinde kullanmalısınız.

İnce kasa yapısı ile dikkat çeken ürünün CE ve RoHs belgeleri de bulunuyor. Aynı kasa yapısında 30A’e kadar farklı seçenekler bulunuyor.

3.2 x 4 x 16 cm boyutlarında olan ürünümüze, firma 2 yıl garanti veriyor.

Firma bize test edebilmemiz için şerit LED ile birlikte gönderse de biz testimize Chroma 6312A modeli DC elektronik yükü ile başlayacağız. Bu cihazdan kısaca bahsetmek gerekirse; cihaz istediğimiz gerilim ve akım değerinde sanal bir yük oluşturuyor. Bu sayede güç kaynakları testini kolayca gerçekleştirebiliyor.

Testimizin devamında güç kaynağının girişindeki ölçümleri de şebeke analizörü yardımıyla yapacağız.

12V, 2A yük altında iken sürücümüz şebekeden 30W güç çekiyor. Yani sürücü verimi daha %50 yük altındayken bile %80’in üzerinde performans gösteriyor. Eğer düşük verimli güç kaynakları tercih ederseniz, elektrik enerjisinin büyük bir kısmını güç kaynağı üzerinde harcamış olursunuz.

Unutmadan 110V gerilim altında da güç kaynağımız sorunsuz çalışıyor. Zaten kutu üzerinde belirtilmişti.

5 metre şerit LED’imizi de güç kaynağınıza bağlayarak çalıştırıyoruz. Şebekeden 44W güç çektiğini görüyoruz.

İncelememize konu olan YL20-0060 kodlu ürün hakkında detaylı bilgi edinebilmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

http://www.noas.com.tr/urun/5-a-ince-kasa-slim-case-led-adaptor

http://www.yusemled.com.tr/urun/5-a-ince-kasa-led-adaptoru

Ürün hakkındaki sorularınız için ise yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.