Wattmetre Nedir? En İyi Wattmetre Hangisidir?

Wattmetre, elektrik enerjisiyle çalışan cihazların elektrik gücünü gösteren ölçüm ekipmanıdır. Wattmetre, güç tüketimini izlemek ve enerji tasarrufunu yönetmek için eşsiz bir cihazdır. Yaygın olarak kullanılanı üzerinde bir LCD ekran bulunan dijital cihazlardır.

Wattmetre Nedir? En İyi Wattmetre Hangisidir?
06.01.2022
7.251
A+
A-

Wattmetre, elektrik enerjisiyle çalışan cihazların elektrik gücünü gösteren ölçüm ekipmanıdır. Wattmetre, güç tüketimini izlemek ve enerji tasarrufunu yönetmek için eşsiz bir cihazdır. Yaygın olarak kullanılanı üzerinde bir LCD ekran bulunan dijital cihazlardır. Elektrik gücü, standart ölçü birimi olan Watt cinsinden ölçülür ve gösterilir.

Tipik bir Wattmetre, gerilim (V), akım (A), güç (W), güç faktörü (pf) ve enerji tüketimi (kWh) ölçümü yapabilir. Ölçüm doğruluğu cihazın marka ve modeline göre ±%1 ila ±%5 aralığında değişiklik gösterir. Ölçüm doğruluğu ±%2 olarak belirtilen bir Wattmetre, 100 W’lık bir gücü 98 W ya da 102 W gösterebilir. Bu oran ne kadar düşükse cihaz o kadar doğru ölçüm yapıyor demektir.

Wattmetre, oldukça hassas bir alettir ve aşırı akım nedeniyle zarar görebilir. Tüm Wattmetre’ler, güvenli maksimum akım değeri için derecelendirilmiştir. Birçok cihazda izin verilen maksimum akım 16 A olarak sınırlandırılmıştır. Bu da 230 V AC şebeke geriliminde 3.680 W güç anlamına gelir. Wattmetre’nin zarar görmemesi için bu akım ve güç değerine dikkat edilmelidir. Bazı cihazlarda aşırı yük koruması da bulunmaktadır.

Wattmetre’nin de bir miktar enerji tükettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Wattmetre’ler genellikle 0,5 W’ın altında bir güç tüketimine sahiptir.

Piyasada bulunan Wattmetre’lerin birçoğu üzerinde fiş ve priz bulunmaktadır. Bu sayede standart bir duvar priziyle elektrikli cihazın fişi arasına kolayca takılabilir.

Dijital Wattmetre, devre üzerindeki akımı ve gerilimi saniyede binlerce kez ölçer. İçerisindeki mikroişlemci yardımıyla akım ve gerilimi çarparak elektrik gücünü hesaplar. Bu işlemci, en düşük gerilim, en yüksek gerilim, en düşük güç, en yüksek güç gibi istatistikleri de tutabilir. Mikroişlemci, güç hattı üzerindeki gerilim dalgalanmaları ve kesintileri izlenebilir.

Piyasada hali hazırda pek çok markaya ait Wattmetre bulunmaktadır. Çeşitli internet sitelerinde popüler ürünler incelendiğinde ALLQSUN, Brennenstuhl, Polaxtor, UNI-T, TT Technic ve WellHise markaları öne çıkmaktadır.

En çok satan ve tüketici yorumlarına göre en iyi 7 Wattmetre markası aşağıdaki gibidir.

1) UNI-T UT 230B-EU Priz Tip Wattmetre 3680 W
2)
WellHise PM004+ Wattmetre 16 A 3680 W Elektrik Tüketimi Ölçer
3) TT Technic PMG-1 Priz Tipi 16 A 3680 W Wattmetre
4) WellHise PM002+ Wattmetre Enerji Ölçer 16 A 3680 W
5) Polaxtor PLX-15366 Wattmetre 230 V 3680 W 16 A Enerji Ölçer
6) ALLQSUN EM 561 Wattmetre 2200W/10A
7) Brennenstuhl Primera Line PM 231 E Enerji Ölçüm Cihazı

Bu listenin oluşturulmasında bir fiyat karşılaştırma platformu olan Akakçe’nin çok satan ürünler sıralaması kullanılmıştır.

Wattmetre adı verilen güç ölçüm ekipmanları, geçmişte pahalı cihazlar olsa da teknolojik gelişmeler ve buna bağlı olarak fiyatların düşmesiyle ev kullanıcıları için ulaşılabilir hale gelmiştir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.