Standart PCB Kalınlığı Nedir?

PCB kalınlığı, bitmiş baskı devre kartının kalınlığını ifade eder. PCB kalınlığı için resmi bir standart olmasa da PCB üreticileri tarafından tercih edilen belirli ölçüler standart uygulama haline gelmiştir. Bir FR-4 baskılı devre kartı için varsayılan PCB kalınlığı 1,6 mm’dir.

Standart PCB Kalınlığı Nedir?
07.04.2022
2.480
A+
A-

Baskılı devre kartı (PCB), elektronik cihazların büyük birçoğunun temelini oluşturur. PCB’ler yapı olarak oldukça basittir ve genellikle sadece bir ya da iki katmandan oluşur. PCB’ler bilgisayar donanımları, televizyonlar, radyolar, cep telefonları gibi birçok elektronik cihazda kullanılır.

PCB, elektronik bileşenleri mekaniksel olarak desteklemek ve elektriksel olarak bağlamak için kullanılır. Cam takviyeli epoksi laminat malzeme olan FR-4, iyi elektriksel yalıtım özelliklerine sahiptir ve mükemmel mekanik mukavemet sağlar. Bu nedenle çeşitli alanlarda en yaygın kullanılan devre kartıdır.

PCB kalınlığı, bitmiş baskı devre kartının kalınlığını ifade eder. PCB’nin kalınlığı temel olarak katman sayısı, bakır ağırlığı, kullanılan alt tabaka ve çalışma ortamı gibi faktörlere bağlıdır. PCB kalınlığı için resmi bir standart olmasa da PCB üreticileri tarafından tercih edilen belirli ölçüler standart uygulama haline gelmiştir.

Bir FR-4 baskılı devre kartı için varsayılan PCB kalınlığı 1,6 mm‘dir. Bununla birlikte teknolojik gelişmelerle devreler daha karmaşık hale geldikçe, katman sayısı ve bakır kalınlığı da artmaktadır. Bu da 20 katman ve 7 mm’ye kadar daha kalın PCB seçeneklerinin ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Standart iki katmanı bir PCB’nin çekirdeği 1,5 mm kalınlığa sahiptir. Üst katman 0,035 mm, üst lehim maskesi 0,01 mm kalınlığa sahiptir. Benzer şekilde alt katman 0,035 mm, alt lehim maskesi 0,01 mm kalınlıktadır. Bu şekilde toplam PCB kalınlığı 1,6 mm olmaktadır.

PCB üreticileri, farklı kalınlıkta baskı devre kartları üretebilir. Bunun bazı zorlukları ve dezavantajları vardır. PCB üretim sürecinde kullanılan ekipmanların çoğu belirli bir sabit kalınlık seçeneğine göre kalibre edilmiştir. Özel bir kalınlık kullanmak, ekipmanları belirli gereksinimlere uyacak şekilde yeniden ayarlamak anlamına gelir. Bu ne kadar yapılabilir olsa da yüksek bir maliyet ve yüksek geri dönüş süresiyle sonuçlanacaktır.

Kaynak: What Is the Standard PCB Thickness?

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.