2,2 Milyon LED Ampul Gümrükten Geçemedi

Temmuz 2017’den beri gümrük aşamasında denetimler sıkılaşmış, ithal ürünlere laboratuvar testleri şart koşulmuştu. Bu düzenlemenin ardından 2,2 milyon LED ampulün ülkeye girişine izin verilmediği açıklandı.

2,2 Milyon LED Ampul Gümrükten Geçemedi
27.02.2018
1.107
A+
A-

Temmuz 2017‘den beri gümrük aşamasında denetimler sıkılaşmış, ithal ürünlere laboratuvar testleri şart koşulmuştu. Bu düzenlemenin ardından 2,2 milyon LED ampulün ülkeye girişine izin verilmediği açıklandı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, enerji tüketiminde aydınlatmanın önemine dikkat çekti ve ithal LED ampullere enerji verimliliği testleri yapılacağını açıkladı.

Geçtiğiniz yıl Temmuz ayından itibaren bakanlık yalnızca belge kontrolü yapmıyor aynı zamanda laboratuvar testlerini şart koşuyordu. Bu kapsamda 8 milyon ürünün ülkeye girişine izin verilmedi. Bu ürünler arasında en yüksek oranı LED ampuller oluşturuyor.

Yapılan denetimler neticesinde toplamda 2,2 milyon LED ampulün ülkeye girişine izin verilmedi. İthalatçılar zor günler geçirdi, ya ürünler üzerinde revizeye gitti ya da tedarikçi değiştirdi. Piyasada bir süre özellikle 20-30W güç aralığında LED ampul bulmak zorlaştı.

Ucuz ve kalitesiz ürünlerin ithalatı ve pazarda yer alması, yerli üreticilerin bu alanda rekabet edememesiyle sonuçlanmıştı. Sıkılaşan denetimler sayesinde artık piyasada kalitesiz, güvenlik tehdidi oluşturan, yanıltıcı teknik özellikler (lümen, güç vs.) sunan ürünleri piyasada görmeyeceğiz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.