Salon Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Ev içerisinde en çok vakit geçirdiğimiz alanların başında yatak odası, hemen ardından da salon gelir. Yoğun bir mesainin ardından kendimizi evimizin salonunda buluruz. Bazen dinlenmek bazen keyifli vakit geçirmek için kullandığımız salonda aydınlatma da bu ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte tasarlanmalıdır.

Salon Aydınlatması Nasıl Yapılır?
24.09.2018
1.173
A+
A-

Ev içerisinde en çok vakit geçirdiğimiz alanların başında yatak odası, hemen ardından da salon gelir. Yoğun bir mesainin ardından kendimizi evimizin salonunda buluruz. Bazen dinlenmek bazen keyifli vakit geçirmek için kullandığımız salonda aydınlatma da bu ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte tasarlanmalıdır.

Salonda aydınlatma genellikle yalnızca dekorasyonun bir parçası olarak görülür ve işlevselliği ihmal edilir. Salonda kullanılacak aydınlatma elemanları, şık görünümünün yanında aydınlatma görevini de en iyi şekilde yerine getirmelidir.

Salon aydınlatılmasında ışık rengi seçimi için genel bir tanım yapmak gerekirse; sıcak beyaz renklerde yani 2700K değerine yakın renk sıcaklıklarında yapılan aydınlatma, rahat bir ortam yaratmanıza yardımcı olacaktır. Akşam boyunca, gecenin ilerleyen saatlerine kadar soğuk renkteki ışığa maruz kalmak uyku problemlerine yol açabilir. Bu yüzden, salon aydınlatmasında mümkün olduğunca sarıya yakın tonlarda ışıkların kullanılması gereklidir.

Salon aydınlatması için 100 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Görev aydınlatması ile ihtiyaç duyulan alanlarda bu seviye 500 lüks sınırına kadar çıkartılabilir.

Salon aydınlatmasında, avizeler, tavan lambaları, masa lambaları, yer lambaları ve duvar lambaları kullanılabilir. Yalnızca tek bir avizeyle aydınlatma yapılabilir ancak birden fazla aydınlatma elemanını bir arada kullanmak doğru bir tercih olacaktır.

Salonun tavanına yerleştirilecek bir avize, ortam aydınlatmasını sağlama görevini üstlenebilir. Eğer salonunuzda şık bir şömine, dokulu duvarlar veya tablolar varsa bunları spot ışıklar yardımıyla vurgulayabilirsiniz. Masa lambaları ve yer ışıkları salonunuza samimiyet katan dekoratif ışığı sağlayabilir. Salonda sıklıkla kitap okuduğunuz, yazı yazdığınız veya çalıştığınız bir alan varsa, buraya lambader ve okuma ışığı gibi aydınlatma elemanlarını yerleştirebilirsiniz. Bu parlak ve tercihen yönlendirilmiş ışık altında görevlerinizi en iyi şekilde yerine getirebilirsiniz.

Farklı ışık kaynaklarının bir arada kullanılması, bölgesel parlaklık değişiklikleriyle salonunuza şık bir görünüm kazandıracaktır.

Misafirlerin ağırlandığı salonda aydınlatma, onları rahat hissetirmeli ve üzerlerinde iyi bir izlenim bırakmalıdır. Işığın rahatsız edici etkilerinden uzaklaşmak için, ışık kaynağını gizleyen, perdeleyen tipte aydınlatma elemanları kullanabilirsiniz. Işık kaynağını gizleyen gölgelikler bir miktar ışık kaybı yaratsa da, ışığı yumuşatarak daha homojen bir ışık dağılımı sağlayacağı kesindir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.