Retrofit

Bir aydınlatma sisteminde, sistem içerisindeki bileşenlerin enerjinin daha verimli kullanımı amacıyla değiştirilmesine retrofit denir. Retrofit genellikle bir aydınlatma armatüründe yalnızca lambanın değiştirilerek iyileştirilmesini ifade eder.

Retrofit
13.03.2019
861
A+
A-

Bir aydınlatma sisteminde, sistem içerisindeki bileşenlerin enerjinin daha verimli kullanımı amacıyla değiştirilmesine retrofit denir. Retrofit genellikle bir aydınlatma armatüründe yalnızca lambanın değiştirilerek iyileştirilmesini ifade eder.

Mevcut bir aydınlatma sistemine, yeni bir teknoloji ve özellikler eklenmesi sürecine retrofit adı verilir.

Üzerinde standart ampul duyu bulunan, eski tip lambaları kolayca değiştirmeye imkân sağlayan lambalara retrofit adı verilir. Retrofit lamba değişimi oldukça basit ve kolaydır. Armatürün bir koruma kapağı varsa açılır, eski lamba sökülür ve yerine yeni lamba aynı şekilde takılır.

Üzerinde herhangi bir duy olmasa bile, bir ışık kaynağı retrofit olarak adlandırılabilir. Örneğin, tavan armatürleri için geliştirilen çubuk şeklindeki ışık kartları ve sürücüler, eski tip floresan aydınlatmaları yenileyebilir.

Aydınlatma sistemi içerisinde bir lamba arızalandığında üç seçeneğiniz olur.

Birincisi, arızalan lambayı yenisi ile değiştirebilirsiniz. Bu durumda aydınlatmalarınız eski performansında çalışmaya devam eder.

İkincisi, retrofit değişimi yani arızalan lamba yerine daha verimli bir lamba takabilirsiniz.

Üçüncü ise komple armatürün değiştirilmesidir. Ancak bu seçenek genelde yüksek maliyetler ortaya çıkarmaktadır.

Bu noktada duruma özel bir tercih yapılmalıdır ancak pek çok uygulamada retrofit seçeneğinin öne çıktığını söylemek yanlış olmaz.

Retrofit değişimi yaparken yeni bir armatür almanız gerekmez. Ancak bu değişimde bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Yeni lamba, armatür içerisindeki duy ile uyumlu olmalıdır. Lamba, armatür gövdesine sığacak ölçülere sahip olmalıdır.

Retrofit lambalar, enerji tüketimini azaltarak elektrik faturasının düşürülmesine yardımcı olur. Farklı teknolojiler yardımıyla ışık kalitesi artırılır. Uzun ömürlü ışık kaynakları tercih edilerek işletme ve bakım maliyetleri azaltılabilir.

Ancak retrofit lambalar, değişimi yapılacak eski lambalara göre genellikle daha pahalıdır. Bu yüzden yatırım geri dönüş süresine ilişkin hesaplamalar son derece önemlidir. Retrofit değişimin, mali açıdan doğru bir seçim olup olmadığı bu hesaplamalar yardımıyla belirlenir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.