Restoranlarda Aydınlatma Tasarımı

Aydınlatma keyifli bir yemek deneyimi için önemlidir. Mükemmel servis, harika iç mekan ve lezzetli yiyecekler bile zayıf ve konforsuz bir aydınlatmanın verdiği rahatsız edici ortamı telafi edemez.

Restoranlarda Aydınlatma Tasarımı
08.06.2016
803
A+
A-

Restoranlar söz konusu olduğunda, en fazla hammadde girdisi gıdaya önem verilir. Bu çok haklı bir olgu. Ancak restoran sahipleri bilmeliler ki, bu yalnız başına yeni müşteriler çekmez ve mevcut müşterilerin tekrar gelmelerini sağlamaz. İç mekan ve mükemmel müşteri servisi restoran için çok önemlidir. Mükemmel servis, harika iç mekan ve lezzetli yiyecekler bile zayıf ve konforsuz bir aydınlatmanın verdiği rahatsız edici ortamı telafi edemez.

Aydınlatma keyifli bir yemek deneyimi için önemlidir.

Aydınlatma tasarımcısı Carol Chaffee şöyle ifade ediyor:

“Mimarı aydınlatma tasarımı, mekanın aydınlatılmış karakter ve anlamını geliştirdikçe… insanların arzuları beklentileri ve ihtiyaçları için alanlar yaratılır.”

Mimar ve restoran tasarımcısı için ışık çok önemli bir araçtır. Doğru aydınlatma tasarımı, mevcut alan içinde fiziksel mekan, mobilya ve nesneleri nasıl tamamladığı ile önem kazanır. Fakat bazı restorant sahipleri iyi aydınlatma tasarımının önemini gözardı ederler.

İnsanlar duygularına hitap eden restoranlara giderler. Restoran sahipleri unutmamalıdır ki; tat, aroma, müzik, yüzeyler, renk, dekoratif sanat, servis, müşteri profili ve aydınlatma unsurları müşterinin gelmesini sağlar. İşte bunlar yemek deneyimini oluşturan unsurlardır.

Akıllıca tasarlanmış bir restoranın tasarım gereği, insanları çekmesi ve tekrar gelmelerini sağlamasıdır. Doğrusu şu söylenebilir, aydınlatma mimari tasarımın yarısıdır. Aydınlatma mimari tasarımı tamamlar ve bir restoran tasarım temasını destekleyerek ona olumlu izlenimler ekler.

Restoranlar için tasarım ve aydınlatma tarafında neler ele alınmalıdır?

  • Görüş – form ve mekan algısı
  • Projelenen görüntü
  • Makanın kullanımı
  • Renk
  • Bitmiş yüzey
  • Atmosfer
  • Aydınlatma tasarımı yaklaşımları

Aydınlatma tasarımcısı restoran aydınlatması yaklaşımında iki temel etken ile bağlıdır. Mekanın nasıl bir yer olduğu ve mekan sahibinin oluşturmak istediği ortam. Hissedilebilir temalar drama, konfor, rahat, kullanışlı, yakın vb. değişebilir.

İstenilen aydınlatma temasına ulaşmak için, çeşitli aydınlatma yöntemleri ve modelleri tasarımcı tarafından kullanılacaktır.

Ambiyans ya da atmosfer istenen ne bir anlayış aldıktan sonra, tasarımcı daha sonra aydınlatma düzeni ve aydınlatma armatur seçimi üzerinde çalışacak. Katmanlı bir aydınlatma yöntemi için, ışık seviyesi ve aydınlatma kontrolü, seçenekleri tasarım sürecinde dikkate alınır.

Eğer yeni bir restoran açıyor veya bir aydınlatma revizyon ihtiyacı düşünüyorsanız, o anda bir profesyonel aydınlatma tasarımcısı ile temasa geçmek en iyisidir.

Kaynak: LED Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.